Meteoroloji il il açıkladı: Evden Çıkmayın!

Meteoroloji il il açıkladı: Evden Çıkmayın!

Meteoroloji tarafından alınan son verilere göre Türkiye’nin genelinde karla karışık yağmur, sağanak yağış ve don olayları bekleniyor. Uzmanlar don olayları ve çığ olayları için tedbirin alınması gerektiğini aktardı.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yapılan son değerlendirmelere göre yurt genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz, Doğu ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu’nda şiddetli yağmurun olacağını öngörüyor. Bunların yanı sıra Osmaniye, Karaman, Sinop ve Kastamonu’nun kıyı kesimlerinde yağışlı geçeceği düşünülmekte. Bundan kaynaklı olarak tedbirlerin en üst düzeyde olmasında fayda var.

1.png

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilerde sabah ve gece saatleri içerisinde iç – doğu Anadolu da şiddetli don olayları bekleniyor. Don olayı ve buzlanma hadisesi trafik kazaları ve kayma durumlarında en sık rastlanılan olaylardan birisi. Uzmanlar bu detaya dikkat edilmesi gerektiğini alınabilecek tüm önlemlerinde eksiksiz olarak alınması gerektğini altını çizdi.

2.png

Önemli tedbirlerden birisi de Doğu Karadeniz’in iç kesimleriyle birlikte Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu bölgelere dikkat çekerek oluşabilecek çığ tehlikelerine karşı tedbir alınması gerektiğini aktardı. Dik yamaçlarda ve karın biriktiği tepelerden uzakta durmakta fayda var.

3.png

Marmara Ege ve İç Anadolu içinde güzel haberler geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu bölgelerde sıcaklığın bir miktar artacağını öngürdü. Tahmini olarak 2 ila 4 derece arası bir sıcaklık Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde gözlemlenecek. Genel olarak rüzgar kuzey yönlerinde hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği de düşünülmekte.

4.png

Türkiye Geneli Meteoroloji durumları bu şekilde. Uzun yola çıkacak kişilerin ve günlük işlerini yerine getirecek kişilerin gerekli tedbirleri almaları hem kendileri hem de çevreleri için en sağlıklı detaylardan birisi olacaktır.