Maskeler Virüsü ne kadar önlüyor ? Bilim adamları araştırdı

Maskeler Virüsü ne kadar önlüyor ? Bilim adamları araştırdı

Koronavirüs için çalışmalar yapan bilim insanları COVİD-19’a karşı maske kullanımının oldukça yararlı olduğunu söylüyorlar

Bilimadamlarının yaptığı çalışmalar sonucunda covid-19'a karşı maske kullanımının oldukça yararlı oldugunu belirttiler.Alanında uzman mikrobiyoloji ve Viroloji uzmanı Doçent Doktor Fatih Şahiner ülkemizde ve dünyada hala daha etkilerinin devam ettiğine dikkat çekerek ondan korunmak için herkesin kendi tedbirlerini alması gerektiğini belirtti.

Maske Neden Önemli

Şahiner yaptığı açıklamalarda virüs ile ilgili çalışmaların tamamlanmasına kadar insanların maske mesafe ve hijyen kurallarına çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Doktor Şahiner röportajında maskenin zorla takıldığını ama sağlık açısından birçok avantaja sahip olduğunu söylerken açıklamalarına maskenin ulaşılabilirliği konusunda her yerde bulunmasının ve fiyatının çok uygun olmasının kullanılması açısından avantaj olduğunu özellikle vurguladı.

Yurtdışıda Aynı Düşüncede

Şahiner’in yaptığı açıklamalara göre sadece ülkemizde değil yurtdışında da bu konuda hemfikir olan haberler yayınlandığı doğrultusunda. Özel bir gazetenin yaptığı açıklamalara dikkat çekildi. Özel gazetede yayınlanan makale de maske takımıyla viral enfeksiyonlarda önlendiğine dair bir çok belirtiye rastlandığı belirtildi. Günlük hayatta kullanımında çok fazla bir beklenti olmamasına karşı virüs konusunda koruyucu niteliğinde olmasının yeterli olduğunu söyledi.

Pandemi sonrasında bir çok ülkede maske takılması zorunlu hale getirilerek insanların kendi tedbirlerini kendileri almaları İçin yönlendirmeler yapılmış oldu. Covid 19 hastalığının yayılmasının engellenmesi için maske takımı önemleri anlatıldı. 

Maske Deneyleri

Maskeyle ilgili yapılan çalışmalarda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde maskesiz bir hayvanla maske takan bir hayvan arasında bile enfeksiyon riski ne kadar az olduğu görüldü. Öyle ki maske sadece COVID-19 virüsü için değil önceki yıllarda bir salgın haline gelen fakat çabuk tedavi yöntemi bulunan infunezya hastalığı ve diğer solunum hastalıkları ile ilgili de önemli olduğu belirtildi.

Yanlış Yapılan Eleştirilere Cevap

Halk ağzında maskeyle yapılan olumsuz yorumlamaların yanlış olduğunu belirterek özellikle toplu taşıma araçlarında maske kullanımının çok önemli olduğunu söyledi. Virüsün RNA Damlacıklarla yayılmasının önlenmesi maske takımı sayesinde çok daha kolay olabiliyor.

Yapılan aşı çalışmalarında da virüsün tamamen yok olamayacağını bildiren fakat enfeksiyon geçiren hastaların rahat bir tedavi sürecinin geçmesine ve şiddetini azaltmasını yeterli olacağını söyleyen Şahiner; Bulunacak aşının ne kadar faydalı olabileceği için çok uzun bir zaman geçmesi gerektiğinin altını çizerek geliştirilen aşının tedavi süresince yapmış olduğu etkilerin takibinin çok iyi yapılmasının gerektiğini açıkladı.

Buna neden olarak da ikinci dozlarda birçok farklı parametre ortaya çıkabileceğini söyledi. Doktor Şahiner aşının bir an önce bulunması temennisini ve bu zaman zarfında maske kullanımına çok dikkat edilmesinin virüsün vücuda alınmamasını önlemek için iyi bir adım olacağını vurguladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.