‘Marmara Depremi 7.5 ve Üzerinde Olacak, 2.5 dakika Kadar Sürecek’ dedi ve Aynı Zamanda Tarih Verdi..!

‘Marmara Depremi 7.5 ve Üzerinde Olacak, 2.5 dakika Kadar Sürecek’ dedi ve Aynı Zamanda Tarih Verdi..!

İstanbul’da yaşanması muhtemel ‘Marmara depremi’ ile alakalı araştırmalar yapan Prof. Dr. Cenk Yaltırak, depremle alakalı olarak “En az 7.5 olacak. 2.5 dakika kadar sürecek” dedi.

 


İstanbul’da yaşanması muhtemel ‘Marmara depremi’ ile alakalı araştırmalar yapan Prof. Dr. Cenk Yaltırak, depremle alakalı olarak “En az 7.5 olacak. 2.5 dakika kadar sürecek” dedi.

Uzmanlar tarafından yoğun bir şekilde dikkat çekilen ve alınan tedbirler ile ilgili tartışmaların devam ettiği ‘Marmara depremi’ hususunda muhtemel senaryolar ortaya çıkmaya her an devam etmektedir. Jeoloji profesörü Cenk Yaltırak, yapmış olduğu açıklamada “Verilere göre muhtemel Marmara depreminin en az 7.5 olacak. Depremin zararı 17 Ağustos depremi ile kıyaslandığında 2 kat büyük olacağını kesinlikle biliyoruz, bizim sorunumuz artık bilmek değil nereyi nasıl vuracağı” dedi.
2.jpg
OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ İLE BAŞLAYACAK


Karar’da yayınlanan habere göre, beklenen Marmara depreminin Osmangazi Köprüsü merkezli olduğu bölgeden başlayarak hızla batıya doğru gideceği dile getiren İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji bölümü öğretim görevlisi Profesör Yaltırak, 2000 senesinden bu yana depremler ve fay araştırmaları devam ediyor. Marmara’nın 1 500 senelik deprem tarihini ortaya çıkarmış olan Cenk Yaltırak, bölgeleri ve aynı zamanda fayları tarihsel sonuçlarla araştırıyor. Araştırmaları neticesinde Prof. Yaltırak’ın yapmış olduğu tespitler şöyle:

“1 500 sene içinde 253 deprem oluştu. Birden fazla yeri tekrardan etkilemiş 38 büyük deprem var. Son zamanlarda bunlara örnek olarak İzmit depremi Çınarcık depremi, Marmara adası depremi. Bu depremlerde ne kadar yerin yıkıldığını, fayın çapını, ne kadar alana tesiri olduğunu biliyoruz. Marmara’da bir depremin birden çok yeri yıkabilmesi ancak bu depremin büyüklüğünün 7’yi aşması gerekmektedir. Elimizde bulunan veri 38 tane 7’nin üstünde deprem olduğu görünüyor. Burada dikkat çekmekte olan, yıkım noktalarında 557, 989, 1509… İzmit’ten başlayarak Tekirdağ ve Bursa’ya kadar uzanmakta olan yıkım raporları gelen deprem serisi olarak görünen depremler bu üç depremdir. Bu yıkım noktalarında bildiğimiz, çalışmalarımızda biraz daha ileri noktaya giderek tüm yıkım verisine ulaşmış bulunmaktayız. Biz tarihsel depremleri, hasar noktasını ve fay boyutunu yazmış bulunduğumuzda depremin hangi büyüklükte ortaya çıkacağını gösteren bir kodla, deprem istatistiklerini ve yıkım raporlarını kontrol ederek bulduğumuz deprem verilerinin örtüştüğünü tespit ettik.”

2026’YA KADAR DEPREM OLACAK


Marmara’da muhtemel bir depremin minimum 7,5 büyüklüğünde olacağını dile getiren Yaltırak, “Bu raporların neticelerine göre biliyoruz ki fayın tamamen kırılması için 7.5 ten büyük deprem yaşanması lazım ve elimizdeki veriler çerçevesinde öyle de olacak” Ayrıca yapmış olduğu açıklamada depremlerin 2026 yılına kadar da devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum