KYK Yurtlarında yeni düzenleme: Resmi Gazete’de yayımlandı!

KYK Yurtlarında yeni düzenleme: Resmi Gazete’de yayımlandı!

Öğrencilerin yurtta kalabilmesi için uyması gereken şartlar güncellendi. Yeni şartlar arasında ‘’Cumhurbaşkanına hakaret suçundan mahkum olmama’’ şartı da getirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı. Bugün Resmi Gazete’de yapılan değişikler yayımlandı.

Yapılan değişikliklere göre, artık bir öğrencinin yurtlarda barınması için ‘’Cumhurbaşkanına hakaret suçundan mahkum olmamak’’ şartı da getirildi. Öğrencinin bu fiili yurttayken yapması durumunda da öğrencinin, öğrenim sürecince bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmama şartıyla ilişkisi kesilecek.

Yeni Getirilen Şartlar

NTV’nin haberine göre, yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için gerekli şartlar biraz daha genişletildi. Bu bilgilere göre; ‘

’Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, gibi suçlardan mahkûm olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması" gibi gereklikler var.

Uzaklaştırma da Şartlar Arasında

Herhangi bir terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı saptanan, devam etmekte oldukları öğretim kurumundan 30 günden fazla uzaklaştırma cezası almış olan öğrenciler, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla olan tüm ilişkileri kesilecek.