KYK Borçlusu Gençler Tepki İçin Ankara’ya Yürüyecek!

KYK Borçlusu Gençler Tepki İçin Ankara’ya Yürüyecek!

Türkiye’nin birçok ilinden gençler KYK borçlarının silinmesi için Ankara’ya yürüyecek.

Öğrenciler, üniversite öğrenimleri sırasında hayatlarını idame ettirebilmek için devletin vermiş olduğu öğrenim kredisinden yararlandılar. Mezun olduktan sonra öğrencilerin bir kısmı iş buldu ancak borcunu ödeyecek durumu olmadı, bazıları ise hiç iş bulamadı ve borçlarının üzerine bir de faiz eklendi. Bugüne gelindiğinde KYK borçlusu öğrenci sayısı 5.5 milyondan fazla. Lakin öğrencilerin sorunlarını çözebilecek olan herhangi bir düzenleme senelerdir yapılmadı. Geçtiğimiz yıl çıkarılan yasa kapsamında öğrencilerin borçları yapılandırıldı ve düzenli taksitler halinde ödenmesinin yolu açıldı.

71b716b4ce08727d-1609668714-1609668729.jpg

KYK borçlusu gençler ise hükümet yetkililerine seslerini duyurmak için örgütlendiler ve ‘KYK Borçluları Hareketi’ni kurdular. Birçok ilde düzenlemiş oldukları eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan gençler şimdi organize olarak Ankara’ya yürümeye hazırlanıyorlar. Hükümetten talepleri ise ‘KYK borçlarının silinmesi.’

‘Birleşerek Ankara’ya’

KYK Borçluları Hareketi’nden Kübra Denli, Ankara’ya yürünecek tarihin henüz belli olmadığını ancak ilerleyen günlerde tarihin açıklanacağını ve Türkiye’nin birçok noktasından Ankara’ya yürüyüşün başlayacağını söyledi. Candeniz Aksu ise uzun bir süredir KYK borçlarının silinmesi için mücadele ettiklerini, borçların silinmemesi halinde ise farklı noktalardan birleşerek Ankara’ya yürümeye başlayacaklarını ifade etti.

İş Yok Borç İsteniyor

Ebru Sert, üniversite döneminde ulaşım, yemek gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için almış oldukları kredilerin ödenmeyecek seviyelere ulaştığını, borcu iş bulamadıkları için ödeyemediklerini ifade etti. Mezun olup iş bulanların ise günlük, haftalık veya asgari ücretle çalıştığını bu maaşlarla alınan kredilerin ödenmesinin mümkün olmadığını söyledi. Sert, en az borcun 10 bin liradan fazla olduğunu ve bu borca sürekli olarak faiz eklendiğini, faizlerden dolayı ana parası katlanmış olduğu kişiler olduğunu belirtti. Gençlerin işsiz olduğunu ancak gençlerden borç ödemelerinin beklendiğini sözlerine ekledi.

kyk-borclusu-gencler-ankara-ya-yuruyecek-824201-5.jpg

Siyasilerden Destek

KYK’lı gençlere siyasilerden de destek sürüyor. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, gençlerin yarısından fazlasının devlete borçlu durumda olduğunu belirtti. CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer ise KYK borçlarının silinmesi için siyasilerin el ele vermesi gerektiğini söyledi. “KYK borçları silinmeli” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, gençlerin KYK borçlarının silinmesi gerektiği yönünde çağrı yaptı.