Kurumlar Hayat Eve Sığar (HES) Koduna Geçmeye Başladı

Kurumlar Hayat Eve Sığar (HES) Koduna Geçmeye Başladı

Geçtiğimiz günde mecburi olarak söylenenlerin dışındaki kurumlar Hayat Eve Sığar (HES) koduna geçişleri başladı.

Kovid-19'dan dolayı zorunlu olarak alınan önlemlere yenileri ekleniyor.

Testi pozitif olarak çıkanlar, temaslı olanlar ya da karantina döneminde olması gerekirken buna uymayanlarla ilgili takip sistemi olan HES, önümüzdeki dönemde öne çıkacak.

İSTEYEREK HES KODUNA GEÇTİLER

Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Maliye Bakanlığı, zorunlu olmadığı halde HES koduna geçen ilk kurumlar arasında yer aldı.

Uzmanlar, hastaneler başta olmak üzere, kamu ve özel işyerlerin de çalışma güvenliği açısından bir zaman sonra HES kodunu zorunlu olarak uygulayacaklarını, denetimin sağlanacağını belirtiyorlar.

Sağlık Bakanlığı ve hükümette yapılan toplantılarda, HES kodu zorunluluğu olan alanların arttırılması yönünde önerilerin gündeme geldiği belirtiliyor.

PERSONEL TAKİBİ

Kurumlarla ilişkisi olan kişilerin, hastalıkla alakalı yaşadığı bir gelişme anında sisteme düşüyor ve kırmıza koda geçiyor.

Sağlık Bakanlığı'nın sistemine entegre olan tüm kurumlar, hem personeli hem de kuruma giriş çıkıp yapan herkesi bir yıl süreyle sistemden takip edebiliyor.

Uzmanlar, bu sistemin bir zaman sonra otomatik olarak işleyeceğini, bankalar, hastaneler, sigorta, tapu gibi bütün kurumların bunları zorunlu olarak isteyeceğini ifade ediyorlar.

YERİNDE BULAŞ DÖNEMİ! İSTANBUL VE MARMARA ÖNEMLİ

Pandemiyle alakalı olarak son iki hafta içerisinde yapılan toplantılarda ise yaz göçünün tamamlandığı, bundan sonra vakaların yerinde bulaş olarak nitelendirileceği ifade ediliyor.

İstanbul ve Marmara Bölgesi'ndeki gelişmelerin bu hafta da izlenmesi gerekiyor. Bu bölgeye dışarıdan gelenlerin etkisi bu hafta görülecek. Alınan önlemler sebebiyle artışın kademeli olacağı, hızla yükselişler beklenmediği söylendi.

Yapılan Toplantılardaki değerlendirmelere göre, büyükşehirlerde ani değişiklikler beklenmiyor. Her il yönetiminin, kendi bulaşıyla mücadele edeceği, bölgesel kararlar ve yerel kontrollerle devam edileceği belirtiliyor.

Yetkililer, "Her il, kendisi için normal olan pandemi yüzdesini biliyor. Dolayısıyla oradaki her oynamada, önlemleri arttırarak, kontrolü sağlayabilir.

Geçtiğimiz 6-7 aylık zamanda il yönetimleri deneyim kazandı. Bariz bir hata yapılmazsa, bu kışın kontrollü şekilde, büyük iniş-çıkışlar yaşanmadan geçmesi gerekir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.