Koronavirüsün Çıkış Noktası Wuhan’da Vakalar Resmi Rakamların 10 Kat Üstünde!

Koronavirüsün Çıkış Noktası Wuhan’da Vakalar Resmi Rakamların 10 Kat Üstünde!

Koronavirüs salgının çıkış noktası olan Wuhan kentinde virüsün açıklanan resmi rakamlardan 10 kat daha fazla kişiye bulaşmış olabileceği iddia ediliyor.

Bundan 1 sene önce Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgının şu ana kadar dünyada 80 milyondan fazla kişiye bulaştı ve 1 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Salgının sıfır noktasının ise Wuhan’daki bir hayvan pazarı olduğu düşünülüyor. Koronavirüs salgını ortaya çıktıktan sonra Çin, çok sert önlemler almış, Wuhan kentine giriş çıkışları yasaklamıştı. Wuhan kenti salgının çıkış noktası olmasına rağmen sadece 50 bin 354 koronavirüs vakası açıklamasından dolayı Çin’in gerçek verileri sakladığı iddiasını gündeme taşıdı.

thumbs-b-c-0622e20ac3c3ffd8bddf1e7c7791795e.jpg

Salgından yaklaşık bir sonra gerçek koronavirüs rakamlarına ulaşmak için salgının çıkış noktası olan Wuhan kenti ve Hubey eyaletindeki diğer şehirlerle, başkent Pekin, Şanghay, Liaoning, Siçuan gibi ülkenin en önemli şehirlerinde 34 bin kişiden kan örneği alındı.

Araştırma sonucunda salgın sürecinde Wuhan kentinde yaşayanların koronavirüs antikoru prevelans oranının yüzde 4.43 olduğu, diğer şehirlerde ise bu oranın sadece yüzde 0.44 olduğu tespit edildi. Diğer şehirlerde teste tutulan 12 bin kişiden yalnızca 2 tanesinde koronavirüs antikoru tespit edildi.

Açıklanan Rakamların 3 Katı

Araştırmacılar yüzde 4.43’lük antikor prevlans oranından yola çıkarak, o dönemde Wuhan’da 500 bin kişiye koronavirüs bulaşmış olabileceğini ileri sürüyor. Wuhan Belediyesi ise yaptığı açıklamada 50 bin 354 koronavirüs vakası görüldüğünü belirtmişti.

thumbs-b-c-a8fedd9c34f92a8cbaa5ad8f474af87b.jpg

Çin eşi benzeri görülmemiş bir şekilde Wuhan kentini tecrit altına almış, 76 gün boyunca devam eden tecritte tren, otobüs, metro ve uçak seferleri durdurulmuş, Wuhan halkının marketlere gitmesine dahi izin verilmemişti

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.