Koronavirüs Pandemisinde Hala Cevabı Bulunamamış Olan Sorular

Koronavirüs Pandemisinde Hala Cevabı Bulunamamış Olan Sorular

Yaklaşık 1 yıl Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs salgını etkisini hala devam ettiriyor. Virüsle ilgili olarak aşı çalışmalarında artık sona gelindi ve birçok ülkede aşılama çalışmalarına başlandı.

Lakin koronavirüs hakkında hala cevabı verilememiş sorular bulunuyor. İşte o sorular.

-Virüse Yakalanan Kişi Sayısı Ne Kadar?

Salgının başından beri 80 milyondan fazla kişinin virüse yakalandığı açıklandı. Ancak virüse yakalanan kişi sayısının devletlerin açıklamış olduğu rakamların oldukça üstünde olduğu ifade ediliyor. Buna ek olarak koronavirüs olmasına rağmen belirti göstermeyen kişilerin tespit edilememesi virüsün gerçek sayısının ortaya çıkmasını engelliyor.

fransa-koronavirus-1484484-2.jpg

-Gerçek Ölüm Oranı Ne Kadar?

Ne kadar kişinin virüse yakalandığı tam olarak tespit edilemediği için virüsün neden olduğu ölüm oranını da tahmin etmek epey zor. Uzmanların açıklamasında virüsün ölüm oranının yüzde 1 olduğu belirtiliyor. Ancak bu oran gerçeği pek yansıtmıyor.

-Koronavirüs Hastalığının Belirtileri Neler?

Uzmanlara salgının başından beri en büyük belirtinin kuru öksürük ve yüksek ateş olduğu konusunda hem fikir. Bu belirtilere ek olarak boğaz ağrısı, tat ve koku hissinin kaybolması, ishal gibi rahatsızlıklar da virüsün belirtileri arasında. Burun akıntısı ve hapşırığın virüs belirtisi olup olmadığı konusunda net bir şey söylenmiyor.

-Virüs Salgınında Çocukların Durumu Nedir?

Çocuklar, diğer gruplara göre virüsü en hafif şekilde atlatan yaş grubu, ayrıca en düşük ölüm oranı da yine çocuklarda. Çocuklarda hastalığın belirtilerinin görülmemesinden dolayı çocukların süper taşıyıcı olduğu konusunda ciddi iddialar bulunuyor. Ancak hala virüsün yayılmasında çocukların rolü bilinmiyor.

-Virüsün Kaynağı Ne ve Nasıl Yayıldı?

Koronavirüs 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarından insanlara bulaştı. Virüsün çıkış noktasının yarasalar olduğu belirtilse de uzmanlar birkaç hayvan türüne geçtikten sonra insanlara bulaştığı ifade ediliyor.

5fe8265dbf21441bd8e267d7.jpg

-Hastalık Neden Kişiden Kişiye Farklılık Gösteriyor?

Koronavirüs bazı insanlarda belirti dahi göstermezken bazı insanlarda ölümle sonuçlanmaktadır. Bilim insanları bunu kronik hastalıklar ve bağışıklık sisteminin zayıf olmasına bağlamaktadır. Lakin hastalığın farklı seyretmesi hala net olarak bir sebebe bağlanamadı. Bu konuda araştırmalar devam ediyor.

-Virüse 2 Kez Yakalanma İhtimali Var Mı?

Grip gibi herkesin yakından tanıdığı hastalıklarda insanlar virüsü kaptıktan sonra bağışıklık sistemi virüse karşı antikor geliştirir ve yaklaşık 1 yıl boyunca birey bir daha grip olmaz. Koronavirüsün nasıl seyredeceği insanların 2. kez virüse yakalanıp yakalanmayacağı hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

thumbs-b-c-be3db3caf29a1b2454c2db35d2042af4.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.