Bilim Kurulu Üyesi Çok Ciddi Uyardı! Koronavirüs Bu Organımızı Parçalıyor!

Bilim Kurulu Üyesi Çok Ciddi Uyardı! Koronavirüs Bu Organımızı Parçalıyor!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doçent Doktor Sema Turan koronavirüsün insan organı üzerinde yarattığı hasarı açıkladı. Turan’ın açıklamasına göre koronavirüs akciğerlerde inanılmaz hasarlara neden olmakta.

 

 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doçent Doktor Sema Turan koronavirüsün insan organı üzerinde yarattığı hasarı açıkladı. Turan’ın açıklamasına göre koronavirüs akciğerlerde inanılmaz hasarlara neden olmakta. Çekilen tomografi ve röntgenlerden akciğerlerin ne denli zarar gördüğünü ifade eden Turan, durumun çok vahim olduğunu ve bu durumun gençlerde de yaşandığını ifade etti.

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doçent Doktor Sema Turan, akciğerlerin inanılmaz tahribatlar gördüğünü ifade ederek, koronavirüs geçiren ileri yaşta olmayan kişilerde bile ciddi akciğer hasarlarının tespit edildiğini belirtti. Çekilen tomografilerden akciğerlerin nasıl hırpalandığını gördüklerini belirten Turan, ağır klinik hastaların ortaya çıktığını ifade etti.

2844256-810x458.jpg

Gördükleri tomografi sonuçları karşısında hastaların nasıl nefes alabildiklerine şaşırdıklarını belirten Dr. Sema Turan, kurallara mutlak surette uyulması gerekliliğine değindi. Hastalık geçiren ve kurtulan kişilerde de ciddi bir akciğer sorunu görüldüğünü belirten Turan, kurallara hiç olmadığı kadar uyulması gerektiğinin altını çizdi. Belirlenen kısıtlamaların vatandaşlar tarafından ciddiye alınmasının elzem olduğunu da ifade eden Dr. Turan, akciğerler koronavirüs sonrası bile ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir dedi.

Yatak Problemi Yaşamadık!

Virüsün başından beri Ankara Şehir Hastanesi’nde yer problemlerinin yaşanmadığını belirten Turan, yatak sayılarının hastalar için yeterli düzeyde olduğunu belirtti. Yeteri kadar servis yatağına ve yoğun bakım yatağına sahip olduklarını belirten Turan, şartların sürekli değiştiğini; ancak yer problemi yaşamadıklarını ifade etti.

1200x627-son-dakika-haberi-bilim-kurulu-uyesi-soylemek-zorundayim-diyerek-uyardi-gorduklerim-inanilmaz-1606724638823.jpg

Avrupa’nın en büyük hastanelerinden bir tanesine sahip olduklarını ifade eden Dr. Sema Turan, yoğun bakım yataklarının her zaman doluluk oranında olduğunu belirtti. Doluluk oranına karşın hastalar arasın devir işlemi ile bunun üstesinden geldiklerini belirten Turan, gerekli hizmeti sağladıklarını açıkladı. Ayrıca başka şehirlerden de hastanelerine hastaların kabul edildiğini de sözlerine ekledi.

 

Bu Dönemi Böyle Yaşayarak Atlatacağız!

Bütün dünyanın koronavirüsten dolayı etkilendiğinin altını çizen Sema Turan, bu virüsün tüm dünyada bitmesi gerekliliğine vurgu yaptı. Bu virüsün ne zaman biteceğinin ön görüsünde bulunmanın kolay olmadığını ifade eden Turan, İspanyol gribini örnek verdi. 1918 yılında başlayan İspanyol gribinin uzun yıllar devam ettiğini sözlerine ekleyen Dr. Sema Turan, koronavirüs ile birlikte yaşamın biraz daha süreceğini de belirtti. 100 yılda bir gelen böylesi salgınların kendi dönemlerine denk geldiğini ifade eden Turan, bu virüsün ne zaman biteceğini söylemenin oldukça zor olduğunu belirtti. Bu dönemi böyle yaşamamız gerektiğini belirten Turan, sözlerini maalesef bu süreci yaşamalıyız diyerek noktaladı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.