Korona virüs salgınında arı mucizesi!

Dünyanın en önemli kaynaklarından birisi olan Arılar üzerinden yeni bir misyon daha keşfedildi. Bilim dünyası ise şu an oldukça heyecanda. Korona virüs salgınında arıların gücünden faydalanabilecek mi?

Korona virüs salgınındaki en önemli sorunlardan birisi de şüphesiz ki test sonuçlarının beklenmesi. Bireyde psikolojik tahribat yaratmasının yanı sıra birçok noktada zarar vermektedir. Bilim insanları ise uzayan test sürelerini kısaltabilmek için mucizevi bir yoldan bahsetti.

Hollandalı bilim insanları yaptıkları uzun çalışmalarla birlikte. Arıları bu konuda eğitmeyi başarabildiklerini belirttiler. Gelişmiş koku duyuları ve özel eğitimler sayesinde patlayıcıları ve uyuşturucuları da tespit ettikleri bilinmekteydi. Bal arılarının bir marifeti daha ortaya çıkmış oldu. Bilim insanları bu hayvanların korona virüs teşhisinde de oldukça başarılı olduğunu aktardı.

ari-olumlerine-sebep-oldugumuza-dair-guclu-deliller-elde-edildi-bilimfilicom.jpeg

‘’Birkaç Saniyeye İnebilir’’

Uzayan test süreçlerinin önüne geçebilmek için arılar doğru bir seçenek olabilir mi? Ageiningen Üniversitesi’nden araştırma yapan ekip, korona virüs testlerinin arılarla birlikte birkaç saniyeye inebileceğini aktardı. Sonrasında ise şunlar söylendi;

"Arıları bölgedeki bal arıcılarından topladık ve bu teçhizatın içine koyduk. Onlara koronavirüs pozitif ve negatif numuneler sunduk. Her pozitif numuneden sonra şekerli su verdik. Böylece arılar her pozitif numuneden sonra dillerini çıkardı. Bu yöntem faydalı olabilir. Sadece bu makineden üretmemiz gerek. Sonra sistem hızlıca çalışır."

Ancak bu yöntemi desteklemeyen birçok bilim insanını olduğunu hatırlatmakta fayda var. Farklı bir görüş sunan bilim insanları ise şu açıklamayı savunuyor; ’"Burada gördüğünüz şey şu, enfeksiyonun kokusunu alıyorlar. Arılar bundan başka işlerde kullanılmalı. Bu dolaylı bir yol."