Korana Virüsünün Kaynağı Sonunda Belli Oldu!

Korana Virüsünün Kaynağı Sonunda Belli Oldu!

Çin’in Vuhan kentinde yeni tip Covit-19’un kökenlerine dair yapılan çalışmaları yürüten Dünya Sağlık Örgütü ekibi, elde edilen verilere göre güçlü bir şekilde virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğini gösterdiğini, donmuş gıdaların da virüsün yayılmasında

Çin’in Vuhan kentinde yeni tip Covit-19’un kökenlerine dair yapılan çalışmaları yürüten Dünya Sağlık Örgütü ekibi, elde edilen verilere göre güçlü bir şekilde virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğini gösterdiğini, donmuş gıdaların da virüsün yayılmasında etkili olabileceğinin düşünüldüğünü belirtti. İncelemeler doğrultusunda Vuhan’daki bir laboratuvardan sızıntı olduğu iddiaları ise ‘ büyük ihtimalle yanlış’ olduğunun belirlendiğini ifade etti.

Korana virüsünün kökenini araştırmak için Vuhan’ da bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nün heyet ekibinin bor aydır yaptığı toplantılar ve incelemelerin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Vuhan’daki laboratuvardan sızıntı iddiaları

screenshot-1.jpg

Yapılan basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı incelemeler doğrultusunda, Vuhan da bulunan laboratuvarda sızıntı olduğu yönündeki iddiaların büyük bir ihtimalle yanlış bir bilgi olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Vuhan’ da bulunan heyet salgın ilk olarak ara bir türden insanlara geçen bir virüs türünden geçen bir virüs olduğunu belirterek, bu sebeple bundan sonra yapılacak olan çalışmaların laboratuvar seçeceğini  dışarda bırakılarak yapılacağını bildirdiler.

Korana virüsü salgınının ilk olarak ortaya çıktığı Vuhan kentinde hastalar, doktorlar ve Çinli Bilim insanlarıyla görüşme yapan heyet, bu güne kadar elde edilen bilgilerin virüsün bir hayvandan insanlara geçtiğini gösterdiğini ama bunun hangi hayvan olduğunun henüz tespit edilemediğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü heyetinin başkanlığını yapan Dr. Peter Ben Embarek, korana virüsünün donmuş gıdalardan dolayı yayılmış olabileceğinin de düşünüldüğünü belirtti.

İncelemeler devam ediyor

Vuhan da bulunan araştırma heyetinin hayvan pazarına yönelerek araştırma yapmaya devam edeceklerini belirterek, Çin Ulusal Halk Komisyonu sözcüsü olan Liang Wannian hayvan pazarında virüs tespit edildiğinde şehrin diğer bölgelerinde de virüs kümeleri olduğunu belirtti.

Ayrıca heyet, korana virüsün Vuhan da tespit edilmeden önce  ülkenin farklı bölgelerinde dolaşımda olduğunun belirlendiğini açıkladı. Fakat bu konu ile alakalı bütün eczane satışlarının, tahlil sonuçlarının ve hasta kayıtları incelendiği ve 2019 Aralık ayından önce herhangi bölgede ciddi bir salgın izine rastlanılmadığı  ifade edildi.

Vuhan’ da bulunmakta olan heyet pandemi ilk olarak ara bir türden insanlara geçmiş bulunan bir virüs türünden oluşan virüs olduğunu söyleyerek, bu nedenle bundan sonra yapılacak olan çalışmaların laboratuvar seçeceğini  dışarda bırakılarak yapılacağını bildirdiler. Böylece uzun zamandan bu yana kökenin kaynağı olarak gösterilen sızıntı iddiaları da yalanlanmış oldu. Heyetin kısa bir zaman içerisinde kaynak ile ilgili net bir açıklama yapması da bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.