Kızını taciz eden kişiyi öldüren baba Kadir Işık'ın tahliyesine karar verildi

Kızını taciz eden kişiyi öldüren baba Kadir Işık'ın tahliyesine karar verildi

Kahramanmaraş’ta kızı taciz eden sapkın Tamer Çetin’i öldürdüğü iddiasıyla Kadir Işık’a verilen 12 yıl 1 ay hapis cezası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nce bozularak yeniden yargılanması ve tahliye kararı verildi.

 

Kahramanmaraş’ta kızı taciz eden Tamer Çetin’in öldürme iddiasıyla Kadir Işık’a 12 yıl 1 ay ceza verilmişti. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nce alınan karar bozuldu ve Kadir Işık’ın yeniden yargılanma kararı verildi.

Yaşanan bu olay 5 Haziran 2018 yılında İsmetpaşa Mahallesi Egemenlik Caddesi’ndeki lokantanın 2’inci katında yaşandı. Kadir Işık kızı Z. I. (26) taciz ettiği öne sürülen Tamer Çetin’e ruhsatlı tabancayla ateş etti. Işık daha sonra yere düşen Tamer Çetin’e çekiç ile vurdu. Çetin, ambulansla götürüldüğü Kahramanmaraş Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Hastanede Tamer Çetin için ‘’Hayati tehlikesi yoktur’’ şeklinde rapor verildi. Ancak Çetin kısa bir süre sonra öldü.

60390bd8554283025c91cdb5.jpg

Müebbetten Yargılanırken 12 Yıl 1 Aya Ceza Düştü

Yaşanan olaylardan sonra baba Kadir Işık hakkında ‘’kasten adam öldürme’’ suçundan kaynaklı olarak müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Acılan dava 3 Ocak 2020’de karar duruşmasında mahkeme heyeti Kadir Işık’ı önce ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ardından da haksız tahrik indirimi ve mahkemede duruşmaya olan saygısından kaynaklı ceza 12 yıl 1 aya indirildi.

60391ce1ae298bc80d23aabc.jpg

İstinaf Mahkemesi Tahliye Kararı Verdi

Kadir Işık’ın avukatı Kadir Bastırmacı, alınan karara itiraz ederek davayı istinafa taşıdı. Dosyayı inceleyen Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, suç vasfının değişebileceğinden kaynaklı olarak yerel mahkemenin kararını bozarak yeniden yargılanmasına ve Kadir Işık’ın tahliyesine karar verdi.

taciz-001.png

Kızı Alınan Cezaya Tepki Göstermişti

Tamer Çetin tarafından taciz ve tehditlerine maruz kalan Z. I. Babasına verilen bu cezanın ardından tehdit mesajlarına göstererek, ‘’Aileme ne kadar sadık olduğumu biliyordu, bu yüzden bununla tehdit etmeye başladı. Seni ailenin gözü önünde öldürürüm. Benimle evlenmek zorundasın ya da ikimizin ölümüne sebep olursun. Düğün tarihlerimiz aynı yazmasa ölüm tarihlerimiz mezarın başında aynı yazılır. Buna karar ver’’ diye Tamer Çetin’in kendisini tehdit ettiğini aktardı.