Kısıtlamalar Kaldırılacak Mı? Kabine Toplantısı Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklama Yapıyor!

Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor.

3.5 saat süren Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor.

Kademeli Normalleşme Döneminde Alınan Kararlar Şu Şekilde;

-Yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz, tedbirlerin sıkılaştırılması ve gevşetilmesi de tamamen salgının seyrine göre olacak. Her ilimiz tedbirlerin ne derece olacağını kendisi belirleyecek.

-Düşük ve orta riskli illerde sokağa çıkma kısıtlaması kalkıyor, yüksek ve çok yüksek riskli illerde devam edecek. Akşam 21.00 – 05.00 arasındaki sokağa çıkma yasağı devam edecek.

-Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale dönüyor.

-Düşük ve orta riskli illerde 65 yaş ve 20 altı için sokağa çıkma yasağı kalkıyor. Yüksek ve çok yüksek bölgelerde bu yaş gruplarının sokağa çıkma süresi artırılacak. 

-Kafe ve restoranlar 07.00 – 19.00 arasında çok yüksek riskli iller haricinde yüzde 50 kapasite ile hizmet verecek. 

-Düşük ve orta riskli illerde orta okullar ve liseler dahil olmak üzere diğer kademelerde eğitim-öğretim başlayacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece lise kademesinin yüz yüze sınavları yapılacak.

-Düşük riskli illerde halısahalar ve havuz gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 saatleri arasında hizmet verecek.

-Düşük, orta ve yüksek illerde sivil toplum kuruluşları, kooperatifler katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde etkinlikleri icra edebilecek.

-Düşük ve orta riskli illerde nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler 100 kişiyi aşmamak kaydıyla, yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde ise 50 kişiyi aşmamak kaydıyla, bir saat süre ile yapılabilecek.

son-dakika-cumhurbaskani-erdogan-kademeli-13961282-9568-m.jpg

whatsapp-image-2021-03-01-at-21-23-12.jpeg

Düşük Riskli İller (Mavi Renkli)

Şanlıurfa, Mardin, Hakkari, Uşak, Siirt, Batman, Diyarbakır, Hakkari, Van, Bitlis, Bingöl, Iğdır, Ağrı, Muş.

Orta Riskli İller (Sarı Renkli)

Manisa, Aydın, Bursa, Isparta, Denizli, Eskişehir, Afyonkarahisar, Ankara, Çankırı, Bartın, Karabük, Çorum, Kastamonu, Kırşehir, Adana, Nevşehir, Yozgat, Gaziantep, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Erzincan, Tunceli, Bayburt, Kars, Erzurum.

Yüksek Riskli İller (Turuncu Renkli)

Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecek, Bolu, Düzce, Kırıkkale, Zonguldak, Mersin, Karaman, Niğde, Kilis, Kayseri, Artvin Ardahan.

Çok Yüksek Riskli İller (Kırmızı Renkli)

Balıkesir, Sakarya, Burdur, Edirne, Samsun, Sinop, Tokat, Amasya, Giresun, Ordu, Trabzon, Gümüşhane, Konya, Rize, Adıyaman, Aksaray, Osmaniye.

Hedefimiz Türkiye’yi en kısa sürede tamamen normalleşme adımlarına ulaştırmaktır. Salgın döneminde yaptıkları ile öncü olan Türkiye’nin kısıtlamaların kaldırılması konusunda da aynı başarıyı göstereceğine inanıyorum.

28 Şubat Mesajı

Siyasi tarihimiz açısından son derece önemli tarihlerden birisini yani 28 Şubat’ı geride bıraktık. 28 Şubat tıpkı 12 Mart, 12 Eylül ve 27 Mayıs gibi darbe girişimidir. Sandıkla iktidara gelen hükümet kirli senaryolarla istifa etmeye zorlanmıştır. Milletimizin milyarlarca dolar parası bankalar aracılığıyla dolandırıcılıklara kurban gitmiştir. Anayasal suç işleyenlere herhangi bir ceza verilmemiştir. Sayısız vatandaşımız fikirleri ve inançlarından ötürü ayrımcılığa ve hukuksuzluğa maruz kalmıştır. Toplumumuz ağır bir kuşatmayla karşı karşıya kalmıştır.

28 Şubat Zihniyeti Sandığa Gömüldü

Üniversite kapılarında gözyaşı döken evlatlarımız, milletimiz bu kirli zihniyetin senaryolarını hiçbir zaman unutmayacak ve affetmeyecektir. Darbe şakşakçılığı yapanlar, alınlarındaki kara lekeyi asla temizleyemeyecektir. Milletimiz 28 Şubat zihniyetini sandığa gömmüştür. 15 Temmuz’da yaşananlarda milletimizin demokrasiye olan kararlılığını bir kez daha göstermiştir. Ülkemizde bir daha böyle olaylar görülmemesi için elimizden gelen her şeyi yaptık, kazanımlarımızı bir sonraki nesle aktarmayı umuyoruz.

İnsan Hakları Eylem Planı

Milletimizle el ele vererek meydanı Türkiye’nin eski karanlık günlerine çevirmek isteyenlere fırsat vermemiş olduk. Milletin iradesini tekrardan egemen kıldık. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle en büyük reformu ülkemize kazandırdık.

Bu kazanımlarımızı devam ettirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Darbe döneminin açmış olduğu sıkıntıları her yerde olduğu gibi İnsan Hakları Eylem Planı’nda gördük. Tüm platformlarda yeni ve sivil anayasa teklifimizi tartışmaya açarak yola çıkıyoruz. 10 yıldır gündemimizde ancak henüz sivil bir anayasa sahip değiliz. Ancak bu sefer başaracağız, Önyargılarla ve korkularla hareket edersek eğer ne milletimiz ne de tarih bizleri affeder. Hep beraber ülkemizi darbe anayasalarının utancından kurtaralım. Cumhuriyetimizin 100. yılını yeni sivil bir anayasa ile karşılayalım. Cumhur İttifakı olarak Yeni ve Sivil Anayasa’yı tamamlamak ve milletimize sunmak için son derece kararlıyız.

Ekonomi

Koronavirüs salgını yüzünden yaşanan daralma milyonlarca insanın işini kaybetmesine, ülkeler arasındaki gelişmişlik seviyenin artmasına neden oldu. Gelinen noktada hala 100’ün üzerinde ülke aşıya ulaşabilmiş değil. Türkiye’de son derece sıkıntılı bir süreci başarılı bir şekilde yürüttü ve yürütmeye de devam ediyor. 2020 yılındaki büyüme oranımız bunun bir örneğidir. Gelişmeler ihracatımızdaki artışın ilerleyen dönemlerde de süreceğini gösteriyor. Ancak bizler bununla yetinecek değiliz. Ekonomik büyümenin toplumun tüm kesimine ulaşması ve kalıcı olması önemli olan nokta.

Her İlimiz Salgın Tedbirlerini Kendisi Belirleyecek

Kısıtlamaların gevşetilmesi veya artırılması tamamen ilde iyileşme ve kötüleşmeye göre belirlenecek. Bilim Kurulumuz, 100 bin nüfusa göre vaka sayısı, aşılama gibi birçok farklı kriterde illerimizi sınıflandırdı. 81 ilimiz düşük-mavi, orta-sarı, yüksek-turuncu, çok yüksek-kırmızı renkleri ile sınıflandırıldı. Her hafta ildeki risk durumu göz önüne alınarak illerin renkleri tekrardan tespit edilecek. Her iki haftada bir kez de normalleşme uygulaması güncellenecek. İl Hıfzısıhha kurulları, duruma göre yeni düzenleme kararları alacak.

Biz Maraton Koşucusuyuz

Her zaman söylediğim gibi biz kısa mesafe koşucusu değil, maraton koşucusuyuz. Üzerine gideceğimiz alanları çözüm odaklı bir yaklaşımla öncelikli hale getirdik. Farkımız bu. Hazırladığımız reformları da ilerleyen günlerde aynı kararlılıkta açıklayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Salgın sonrasındaki dönemde Türkiye inşallah yükselen yıldız olacaktır. Atacağımız her adımda riskleri sıfıra indirecek ve fırsatları en iyi şekilde değerlendireceğiz. Borç stoku ve bütçe açığında Türkiye’de birçok ülkeye göre oldukça iyi bir konumda yer alıyor. Mali disiplin de tam olarak bu demektir. Yeni politikaları hayata geçirerek sermaye piyasamızın güçlenmesine ön ayak oluyoruz. Reformlarımızın kalıcılığını sağlamak için de kamudaki kurumsal yapımızı güçlendiriyoruz.