Kira sözleşmelerinde Çok Önemli  Düzenleme! Artık Hiç Kimse..!

Kira sözleşmelerinde Çok Önemli Düzenleme! Artık Hiç Kimse..!

Kimlik Bildirme Kanunu ile ilgili Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu.


Kimlik Bildirme Kanunu ile ilgili Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu.

Komisyonda görüşmeleri devam etmekte olan Kimlik Bildirme Kanununda Değişiklik Olmasına Dair Kanun Teklifi çerçevesinde; kira sözleşmesinin bir örneğinin ev sahibi ve aynı zamanda yönetici tarafından en yakın kolluk birimine tesliminin mecburi kılınması hedefleniyor.

1-003.jpg


Teröristlerin işine yarıyor

Türkiye'de yapılan terör saldırıları incelendiğinde, eylem yapan teröristlerin, genelde geçici olarak kiraladıkları konutlarda, saldırı yapacakları bölgeleri detaylı bir şekilde  inceledikleri, saldırı düşüncelerini buralarda yapmış oldukları ortaya çıktı. Hala kat mülkiyetine uygun taşınmaz mal sahipleri ya da onların yetki vermiş olduğu emlakçılar, kiraya verdikleri konutları veya taşınmazları, güvenlik ve asayiş bakımından kime verdiklerini yeteri kadar araştırmıyor ve aynı zamanda belgeleyemiyor. Bunun neticesinde pek çok konut ya da işyerinde; teröristler, terörle ilişkili kimseler, güvenlik güçlerince aranmakta olanlar tespit edilemiyor.


Kira kontratları yapılmıyor

Konut veya iş yeri sahibi ile kiracı arasında imzalanmakta olan kira kontratı yalnızca Borçlar Kanunu kapsamında bir senet özelliğine sahip oluyor. Kontrat imzalanıyor ve aynı zamanda mülk sahibinin istemesi ile birlikte kimlik ya da benzeri belgelerin fotokopisi temin ediliyor. Ancak ortaya çıkan neticelere göre, pek çok kiralık mülk için kira kontratları dahi yapılmıyor.


TBMM'ye sunuldu

Tüm bu durumlara mani olabilmek adına ve önlenmesi için 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'nda değişiklik olması önerildi. Taşınmaz sahibi ve aynı zamanda kat mülkiyetine tabi taşınmaz mal yöneticilerinin, gerçekleştirmiş olan kira sözleşmelerinin ya da kontratlarının bir örneğinin en yakın kolluk kuvvetlerine verilmesi  koşulu getirilmesi TBMM'ye sunuldu.


KİMLİK BİLDİRME KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK

Madde 1- 26/6/1973 Tarih ve 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu 11 inci maddesi aşağıda belirtilen şekilde değiştirilmiştir.

"Madde 11 - Herhangi bir zamanla, ikinci bir şahsa kiralanan taşınmaz ile ilgili düzenlenen kira sözleşmesinin bir örneğinin, en geç 7 gün içerisinde en yakın kolluk güçlerine bildirmeye, taşınmazın mal sahibi ve aynı zamanda taşınmaz malın olduğu binanın yöneticisi sorumlu tutulmaktadır. Kat mülkiyeti olan taşınmaz mal yöneticileri ve aynı zamanda kapıcıları, binalarında bildirim harici kimselerin bulunup bulunmadığını, çalışıp çalışmadığını, kömürlük,  garaj , boş daire gibi kontrol etmekle yükümlüdürler. Bütün kat sahipleri ve ayrıca kiracıları ile binada çalışmakta olanlar bu tür konularda yöneticiye yardımcı olmak ve gerekli olan bilgileri vermek mecburiyetindedir. Yönetici ve kapıcıların, ilgili Kanuna aykırılıkları ve  aynı zamanda diğer şüpheli gördükleri konuları, bağlı oldukları genel kolluk güçlerine bildirmeleri gerekmektedir."

Madde 2- Bu kanun yayınlanma tarihinde yürürlüğe girmektedir.
Madde 3- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.