Kıbrıs'ta hükümet düştü!

KKTC'de hükümet ortağı Halkın Partisi'nin (HP) koalisyondan çekilme kararı almasıyla hükümet düştü.

KKTC Başbakanı ve ayrıca Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman tarafından yönetilmekte olan koalisyon hükümeti istifa etti.

Başbakan Erhürman ile birlikte Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın da ayrıca istifası ve koalisyon ortağı olarak görev yapmakta olan Halkın Partisinin (HP) hükümetten ayrılma kararının sonrasında istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya verirken; istifayı kabul etmiş olan Akıncı, Erhürman'dan şartlar gereği, yeni hükümet kurulmuş olana kadar başbakanlık hizmetine devam etmesini talep etti.

Erhürman başkanlığındaki koalisyon içerisinde maliye bakanlığı görevini yapmakta olan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı olarak da bilinen Serdar Denktaş, dün bakanlık hizmetinden ayrıldığını söylemişti. Denktaş'ın istifasının sonrasında ise Halkın Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve ayrıca Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da yapmış olduğu açıklama ile HP'nin hükümetten ayrılma kararı aldığını bildirmişti.


Koalisyon görevine 16 Şubat'ta başlamıştı


7 Ocak 2018'de yapılmış olan erken genel seçiminin sonrasında Tufan Erhürman'ın başbakanlığında 2 Şubat 2018 tarihinde kurulmuş olan CTP-HP-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve ayrıca Demokrat Partiden oluşmuş olan Koalisyon Hükümeti, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda yapılmış olan oylamada 16 Şubat'ta oy çokluğuyla güvenoyu sağlamıştı.

Oylamada kullanılan oylardan hükümet için 27 kabul buna karşılık 22 ret oyu kullanılmıştı ayrıca 1 kişi de oylamaya dahil olmamıştı.