Kapalı Ortamlardaki Havayı Temizleyen En Etkili 10 Çiçek Türü

Kapalı Ortamlardaki Havayı Temizleyen En Etkili 10 Çiçek Türü

Evin havasını temizleyen bitkilere geçmeden önce kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Kapalı ortamlardaki hava bazen zararlı kimyasallarla kirlenmiş olabiliyor.

 

Evin havasını temizleyen bitkilere geçmeden önce kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Kapalı ortamlardaki hava bazen zararlı kimyasallarla kirlenmiş olabiliyor. Dünya Çevre Koruma Ajansı’na göre, insanlar zamanının yüzde 90’ını hava kalitesinin kötü olduğu kapalı alanlarda geçiriyor buda sağlığa büyük ölçüde zarar veriyor.

Kapalı ortamdaki kirli hava öksürük, göğüste sıkışma hissi, sık baş ağrısı, boğaz ağrısı, gözlerde sulanma ya da kaşıntı, nefes darlığı ve astım ataklarını tetikleyebilir.

En tehlikeli iç hava kirleticilerinin bazıları karbon monoksit, radon gazı, formaldehit, benzen, amonyak ve trikloretilendir.

Bu zararlı kirleticiler sigara dumanı, boya, plastik, halı kimyasalları, temizlik maddeleri ve çok sayıda yapı ve mobilya malzemelerinden kaynaklanmaktadır.

Doğa kapalı havaları temizlemek için basit ve etkili bir çözüm sunuyor. Birçok bitki, doğal havadan kirleticileri temizlememize yardımcı oluyor.

Aslında, 1982 de NASA da yapılan çalışma sonucu, her 100 metrekare ev ya da ofis alanı için hava arıtma gücüne sahip en az bir süs bitkisi öneriliyor. 

Ancak evinizde evcil hayvan varsa dikkatli olun. İngiliz sarmaşığı, kırmızı kenarlı dracaena, barış zambağı, ağlayan incir ve krizantem çiçeği gibi bazı süs bitkileri hayvanlar için toksik olabilir. Bu yüzden yapacağınız seçiminizde dikkatli olun.

Evin havasını temizleyen bitkiler,  kapalı alanlardaki havayı temizleyen en etkili 10 çiçek türü. 

1. İngiliz Sarmaşığı

İngiliz sarmaşığı havayı arıtan en iyi ev bitkilerinden biridir. Onun yoğun bitki örtüsü başarılı bir şekilde havadaki kirleticileri ve kimyasalları emer.

Bu bitki havayı filtre ederek benzen, karbon monoksit, formaldehit, trikloroetilen, ksilen ve tolüen gibi zararlı kimyasalların ortadan kaldırılmasını sağlar. Hatta havadaki sigara dumanının temizlenmesine yardımcı olur.

Bu bitki çok kolay büyür ve az yer kaplar. Büyümek için orta derecede sıcaklığa ve orta güneş ışığına ihtiyacı vardır.

Çiçeği büyütme aşamasında bol sulayarak toprağını nemli tutun. Daha sonrasında sağlıklı tutmak için düzenli olarak sulayın ve gübre verin.

2. Barış Çiçeği

11.jpg

 

Barış zambağı kapalı alanlardaki havayı temizleyen bitkilerden biridir. Bu tropik bitki benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak ve karbon monoksit gibi zararlı gazları nötralize eder.

Ayrıca elektronik, yapıştırıcılar ve bazı temizleyiciler tarafından havaya yayılan alkol ve asetonu emer.Bu çiçek, orta düzeyde güneş ışığına ihtiyaç duyar. Çiçeği haftada 1 ya da 2 kez sulaya bilirsiniz.

Bitkinin hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için ayda bir kez sıvı gübre kullanın. Onun hava temizleme yeteneğini en üst düzeye çıkarmak için, yapraklarını tozsuz tutun.

Yaz aylarında mis gibi kokan barış zambağı evinize yada ofisinize ferahlık katar.

3. Kırmızı Şans Bambusu (dracaena)

22.jpg

 

Kırmızı kenarlı şans bambusu başka bir mükemmel hava temizleme bitkisidir. Genellikle kırmızı çizgilerle alacalı olan uzun, geniş yaprakları vardır.

Büyük bir saksıya ekilen kırmızı kenarlı dracaena çiçeği diğer birkaç küçük çiçeğin işini tek başına yapabilir. Bu bitki ksilen, benzen, trikloretilen ve formaldehit gibi toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Çiçeğin toprağını vıcık olmayacak derecede nemli tutun. Bitki 4.5 metre uzunluğunda kadar büyüyebilir, bu nedenle zaman zaman budamak gerekir. Yapraklarında toz biriktikçe, nemli bir bezle düzenli olarak silmek gerekir.

Bu canlı bitki aynı zamanda ev ve ofis dekorasyonu için mükemmeldir.

4. Aşk Merdiveni

33.jpg

Aşk merdiveni aynı zamanda en verimli hava temizleyicilerinden biri olarak kabul edilir. Bu yapıştırıcıların ve preslenmiş ahşap ürünlerinin bulunduğu ortamlardaki formaldehit maddesinin çıkarılmasında oldukça etkilidir.

Ayrıca havadaki ksileni ve tolueni temizler. Hatta topraktaki, civa ve arsenik gibi zehirli metalleri kaldırabilir.

Çiçek büyümek için çok fazla güneşe ihtiyaç duymak. Bu nedenle evin yada ofisin her yerinde besleyebilirsiniz. Toprağını nemli tutmak için düzenli olarak sulamanız gerekiyor.

2 haftada bir, dengeli bir şekilde gübre verin. Bitkiyi sıcak havanın yanı sıra soğuk hava akımlarından da koruyun.

Dekoratif bir unsur olarak kullanmak için asılı sepet içinde tutabilirsiniz.

5. Yılan Bitkisi

44.jpg

Ayrıca kaynana dili olarak da bilinen yılan bitkisini evinizin yada ofisinizin havasını temizlemesi için büyütebilirsiniz.

Bu çiçek formaldehit, azot oksit ve benzeni temizler. Buna ek olarak, havadaki karbon dioksit düzeylerini azaltır.

Bu harika süs bitkisi çok ışık veya su olmadan gelişebilir. Özellikle kış aylarında çok fazla sulamaya gerek yoktur.

Uyurken hafif bir oksijen artışı verir. Bu çiçeği evde koyabileceğiniz en güzel yer yatak odasıdır.

6. Bambu Palmiye

555.jpg

 

Ayrıca saz hurması olarak da bilinen çiçek havayı temizleyen bitkilerdendir. Benzen ve trikloretileni filtre etmeye yardımcı olur. Mobilya yakınına yerleştirilirse, aynı zamanda formaldehit maddesinden kurtulmaya yardımcı olur.

Bu bitki gölgeli kapalı mekanlarda büyür ve bakımı kolaydır. Toprağını nemli tutun, ölü ve soyulmuş yapraklarını temizleyin.

Bu yavaş büyüyen çiçek, iç mekan peyzajı için harika bir bitkidir. Yüksekliği 4 ila 8 metreye kadar çıkabilen çiçek köşelerde harika görüntü verebilir. Buna ek olarak, evcil hayvan dostudur.

7. Havayı Temizleyen Bitkiler : Örümcek çiçeği

Örümcek bitkisi, kapalı hava kirliliğini azaltan çok yıllık bir bitkidir. Formaldehit, ksilen ve tolüenin azaltılmasında etkilidir.

Bu bitki tüm koşullarda büyüyebilen en uyumlu çiçeklerdendir. Çiçeği düzenli olarak sulayın ama toprağını çok fazla vıcıtmayın.

Örümcek bitkisi her evi güzel gösteren bir yapıya sahiptir.

8. Kauçuk

66.jpg

Süs bitkisi kauçuk güçlü toksin tutucu ve hava temizleyicidir. Özellikle formaldehit filtresinde etkilidir. Ayrıca, karbon monoksiti ortadan kaldırır.

Kauçuk ağacı tropikal şartlarda büyür. Orta derecede sulamak ve ayda bir kez yüksek azotlu gübre ile beslemek gerekir.

Büyüklüğünü korumak için düzenli olarak budaya bilirsiniz. Geniş ve derin yapraklarını yeşil ve parlak tutmak için zaman zaman yumuşak bir bezi ılık su ile ıslatıp yavaşça silebilirsiniz.

9. Ağlayan İncir

77.jpg

Ağlayan incir, kapalı havada ki zararlı kimyasalların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan dünyanın en popüler çiçeklerinden biridir. Formaldehit, ksilen ve benzen gibi kimyasalları filtre eder.

Büyümek için sabah güneşine ve aydınlık bir odaya ihtiyaç duyar. Toprağını nemli tutmak için düzenli olarak sulayın.

Aynı zamanda büyüme mevsimi boyunca bol bol gübre gerekir. Bitki, soğuk havaya duyarlıdır.

Güzel bir köşe bitkisidir.

10. Krizantem Çiçeği

99.jpg

Ayrıca papatya ve cesur bahçe mumu olarak bilinen çiçekçi krizantem bitkisi, havanın saflaştırılması için başka bir etkili bitkidir.

Güçlü hava temizleme nitelikleri ile trikloretilen, benzen, formaldehit, amonyak ve diğer kimyasalları filtre eder.

Bu mevsimsel çiçekli bitki düzgün büyümek ve parlak yapraklara sahip olmak için dolaylı ışığa ihtiyaç duyar. Toprağını nemli tutmak için sık sık, haftada 2 veya 3 kez sulayın.

Ayda bir kez, herhangi bir marka olabilir, kaliteli ve çok amaçlı bir gübre kullanın. Bitkinin çiçekleri kırmızı, turuncu, sarı, beyaz ve lavanta gibi farklı renklerde olabilir.

Bu kapalı alan bitkisi ile evinizin veya ofisinizin sönük noktalarını neşelendirebilirsiniz. Çok kuru veya düşük nemli bölgelerde bırakmamak gerekir.

Ek İpuçları

  • Taze hava sağlamak için evinizin havalandırmayı artırın.
  • Evinize ve ofisinize bir HEPA (yüksek verimli partikül hava) filtre takın.
  • Gaz sobası kullanıyorsanız, yemek yaparken mutfak penceresini açık tutun veya azot dioksit oluşumunu azaltmak için fan başlığını açın.
  • Klor, amonyak ve uçucu organik bileşikler (VOC) içeren temizlik ürünlerinden kaçının.
  • Ortamı nemli tutmak ve alerjenleri azaltmak için klima kullanın.
  • Mümkünse, haftada bir kez yataklarınızı sıcak su ile yıkayın ve direkt güneş ışığı altında kurutun.
  • Nemli bir bez veya toz paspas ile sık sık toz alın.
  • HEPA filtreli bir vakum kullanın.
  • Sıkı bir kural koyun ve evinizde sigaraya ‘hayır’ diyin.
  • Zehirli kimyasallar içeren kimyasal spreyleri kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, kabartma tozu ve uçucu yağlar ile evde kolayca kendi doğal hava spreyinizi yapabilirsiniz.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum