İzmir’de Mutasyon Karantinası! 60 Kişi Karantinaya Alındı!

İzmir’de Mutasyon Karantinası! 60 Kişi Karantinaya Alındı!

Mutasyon geçiren koronavirüs sebebiyle karantina işlemleri devam ediyor. Son 10 gün içerisinde İngiltere’den İzmir’e gelen 60 kişi bu sebeple karantinaya alındı.

 

 

Mutasyon geçiren koronavirüs sebebiyle karantina işlemleri devam ediyor. Son 10 gün içerisinde İngiltere’den İzmir’e gelen 60 kişi bu sebeple karantinaya alındı. Bu kişilerde mutasyon geçiren virüs tespit edilip edilmediğine dair herhangi bir bilgi verilmezken 14 günlük bir karantina sürecine tabi tutulacakları belirtildi.

2910447-1200x627.jpg

İngiltere’den uçakla İzmir’e gelen ve evlerinden alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı öğrenci yurtlarına yerleştirilen 60 kişi için 14 günlük bir karantina sürecinin uygulanacağı belirtilirken Gazi Ayşe Hanım Yurdu’na yerleştirildikleri belirtildi. Karantinada bulunan vatandaşlar ara ara hava almak için balkonlara çıktıkları gözlenirken, karantinada ki vatandaşların yakınları ise onlara kıyafet ve bazı diğer eşyalar getirdiler.

Öte yandan ulaşılan bilgilere göre mutasyon geçiren koronavirüsün karantina sürecinin ilk olarak bu yurtta devam ettirileceği ve karantinada olanların yakınlarında da olası bir sorun görülmesi durumunda buraya getirilecekleri bekleniyor. Yurtta sağlık çalışanları görev alırken, sağlık çalışanlarına ek olarak AFAD üyesi ve polis memurları da bu yurtta görev almaktalar.

Geçtiğimiz günlerde İzmir Valiliği’nin duyurduğu haber sonrası karantinaya alınan kişiler 14 günlük karantina sürelerini tamamladıktan sonra buradan ayrılabilecekler. Valilik son 10 gün içerisinde İngiltere’den kara, hava ve deniz yolları ile İzmir’e gelen herkesin karantinaya alınacağını belirtmişti.

 

Mutasyon Geçiren Koronaya Karşı Çözümler Etkili!

İngiltere’de görülmeye başlandıktan sonra kısa sürede birçok başka ülkeye de yayılan mutasyon geçiren koronavirüs geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye de sıçramıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan bu gelişmeden sonra 15 kişinin de İngiltere’den geldiği belirtilmiş olup izole edildikleri açıklanmıştı. İngiltere ile yolcu giriş ve çıkışlarını şu an için durduran Türkiye bu anlamda iyi bir sınav verirken, tüm dünyada da mutasyon geçiren koronavirüse karşı dikkatli davranılarak kontrol altında tutulduğu fark edildi. Öte yandan gelişmelerin an be an takip edildiği İngiltere’de mutasyonun yayıldığı; ancak ciddi seviyelerde olmadığı belirtildi. Daha önce bulaşıcılık oranının Covid 19’a göre % 70 daha fazla olduğu ifade edilen mutasyonlu virüsün kontrol altında tutulabilmesi ise oldukça önemli. Çok daha hızlı yayılabilen bu virüsün küreselleşmesi halinde daha ciddi sorunların ortaya çıkabilmesi söz konusu olarak uzmanlar tarafından belirtilmekte. Bazı uzmanlar mutasyon geçiren koronavirüse dair panik yapılmaması uyarısı yaparken, aynı şekilde daha dikkatli davranılmasını da tavsiye etmekteler. Daha hızlı yayıldığı için ciddi şekilde korunanlara da bulaşabileceği riski göz önüne alındığında küresel bir hale gelmesi durumunda ciddi problemler çıkarabileceği ifade edilmekte.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.