İzmir Depremi Sonrası O Müteahhitlerden Şok Açıklama! İşte Detaylar...

İzmir Depremi Sonrası O Müteahhitlerden Şok Açıklama! İşte Detaylar...

Yaşanan İzmir depremi sonrası hasar gören ve yıkılan binaların müteahhitlerinin tutuklanmasının ardından ifadeleri dikkat çekti. Tutuklanan 7 müteahhittin 7’si de benzer şekilde savunma yaptı; zamanın şartları öyleydi!

30 Ekimde merkez üssü ege denisi Seferihisar açıkları olan 6,6 şiddetindeki depremde en çok İzmir’in Bayraklı ve Seferihisar ilçeleri hasar almıştı. Özellikle Bayraklı ilçesinde meydana gelen hasarlar sonucu yıkılan binaların müteahhitlerinin 7’si de tutuklandı. Bu kişiler verdikleri ifadede benzer ifadeler kullandı. Depremde yıkılan Yağcıoğlu apartmanı müteahhidi Ş.A, fenni mesul O.A, Cumhuriyet Sitesi B ve C bloklarının fenni mesulü E.İ, Yılmaz Erbek Apartmanında bulunan market sahibi R.Y, yapı sahibi M.Y ilk gözaltına alınanlar arasındaydı. Yılmaz Erbek Apartmanı fenni mesulü N.B, Emrah Apartmanı fenni mesulü T.A, Doğanlar Apartmanı müteahhidi Ç.D ve Rızabey Apartmanı müteahhidi H.H.Ö’de gözaltına alındı.

Tutuklanan sanıkların verdikleri ifadelerde benzer açıklamalar dikkati çekti. Bu sanıklar verdikleri ilk ifadede “biz o zamanın kurallarına uygun şekilde iş yaptık, daha sonra bunları denetlemeyenler sorumlu” Bu sırada adliyeye sevk edilirken açıklama yapan Yağcıoğlu Apartmanı müteahhidi Ş.A “söyleyecek bir şey yok, suçsuzuz. Kolonları kaydıranlar bunların sorumlusu” şeklinde konuştu.  Çıkarıldıkları mahkemede R.Y ve E.İ adlı sanıklar adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, diğer sanıkların tümü tutuklanarak cezaevine yollandı.

O İsimler Taburcu Olduklarında Gözaltına Alınacak

Diğer sanıkların gözaltına alınmasıyla birlikte toplam tutuklu sayısının 7 olduğu olayda, iki sanık da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Depremde en ağır hasar alarak yıkılan binalardan biri olan Emrah Apartmanının müteahhidi Hayati Uzun ve oğlu Bora Uzun’un da hastanedeki tedavilerinin ardından gözaltına alınacakları bildirildi. Öğrenildiği kadarıyla müteahhit Uzun; 1992 yılındaki Erzincan depreminde Emrah adındaki torununu kaybetmişti. Uzun daha sonra İzmir’e gelerek Bayraklı ilçesinde bu binayı yapmış ve adını depremde yitirdiği torunu olan Emrah Apartmanı yaptığı ortaya çıkmıştı. Müteahhit Uzun İzmir depreminde de kendi yaptığı apartmanda gelinini ve 2 torununu kaybetmişti. 

Yıkılan Binalarda Detaylı İncelemeler Başlatıldı

Kurtarma çalışmalarının bitmesi ve ekiplerin ayrılmasının ardından, savaşı andıran bölgede gerekli inceleme çalışmaları başlatıldı. Kurtarma ekiplerinin büyük gayretle çalıştığı ve görevlerini yerine getirdiği bölgede, bu kez de farklı bir çalışma başlatıldı. Dev bir enkaz yığınına dönen bölgelerde, yıkılan binalara adeta bir otopsi uygulaması yapılmaya başlandı. Bölgede uzman ekipler, yıkılan binaların beton kontrolü, demir kalitesi, zemin türü ve inşa ediliş tarazlarıyla ilgili inceleme başlattı. Savcı eşliğinde alanda çalışma başlatan ekipler, yıkılan binalarda kolon kesme işleminin yapılıp yapılmadığını da inceleyecek.
Bu arada soruşturma ekipleri bölgeye ve binalara izinsiz girişleri ve müdahaleleri engellemek adına 24 saat nöbet uygulaması başlattı. Hem bakanlık ekipleri hem de uzman ekipleri binalardan örnek alıp laboratuvara göndermeye başladı. 

Binalarda Beton Kırma İşlemi Yapılacak

İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, inceleme işleminin çok detaylı analizlere ve testlere dayandığını belirtti. Çatalkaya; “Ekipler yıkılan binalardan örnek alıyor. Karot testi sonrası bakanlık laboratuvarında betonlar kırılarak çok detaylı bir inceleme yapılacak. Daha sonra bu raporlaştırılacak. Demir örnekleri ayrıca incelenecek” ifadesinde bulundu. 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.