İşten Çıkartma Yasağı Ne Zaman Bitecek?

İşten Çıkartma Yasağı Ne Zaman Bitecek?

Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğiyle birlikte işten çıkarma yasağı süresi 2 ay daha uzatıldı. Bu karar resmi gazetede yayımlandı. Şimdi birçok çalışan ve işverenin merak ettiği noktalardan birisi işten çıkartma yasağının ne zaman sonlanacağı.

 

 

Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğiyle birlikte işten çıkarma yasağı süresi 2 ay daha uzatıldı. Bu karar resmi gazetede yayımlandı. Şimdi birçok çalışan ve işverenin merak ettiği noktalardan birisi işten çıkartma yasağının ne zaman sonlanacağı. İşten çıkarma yasağı hakkında detaylar.

kisa-calisma-odenegi-ve-isten-cikarma-yasagi-uzatildi-797557-5.jpg

Tüm dünyayı etkileyen ve ekonomileri alt üst eden korona virüs Türkiye’nin ekonomisini de oldukça etkiledi. Bu etkilenmede küçük, büyük bütün işletmeler ve markalar etkilendi. İşletmeler önlemlerini almak ve işgücünün azalmasından kaynaklı çalışanlarında çıkartma yapacakken, alınan kararla birlikte işten çıkartılmak yasaklandı. Aylardır bu yasak düzenli olarak yenileniyor. Birçok kişinin merak ettiği soru ise işten çıkarma yasağı ne zaman kalktığı.

İşten Çıkartma Yasağı Bitiyor Mu?

Korona virüs salgını ile birlikte kısa çalışma ödeneği verilmesi, kanunlar uyarınca çalışanların işlerine son verilmesi 60 gün daha uzatıldı. Bu konuya ilişki Cumhurbaşkanı Kararlar, resmi gazetede yayımlanmış ve yürürlüğe girmişti. Alınan bu kararlar neticesinde 17 Kasım 2020’den 17 Ocak 2021’e kadar işten çıkartılmak yasak.

Gerekli kanunlar çerçevesinde işyerinin iflas etmesi, iş sözleşmesi dışın bir durum yaşanması, ahlak ve iyi niyet gibi alanların suiistimal edilmesi durumunda; işveren, işçiyi işten çıkartabilmektedir. Bunun dışında işten çıkartmak mümkün değil. Bu kararla birlikte istihdamın sağlanması ve korona virüs sürecinde halkın ekonomik olarak minimum düzeyde etkilenmesini ön görmektedir.

isten-cikarma-yasagi.jpg

Türkiye’de birçok kişi şu an için işten çıkartma yasağının ne zaman sonlanacağını merak ediyor. Bilindiği üzere birçok işletme bireyleri işten çıkartmak için yasağın sonlanmasını bekliyor. İşten çıkartılamayan işçilerin büyük bir kısmı ise ücretsiz izne gönderildi.

Bakan Selçuk İşten Çıkarma Yasağını Değerlendirdi

İşten çıkartma yasağı hakkında açıklamalarda bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da merak edilenlerle ilgili açıklama yapmıştı. Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğin ila işten çıkartılmanın 60 gün daha uzatılmasına dair, ‘’Korona virüs salgının etkilerini minimum bir noktaya çekmek  ve istihdamı koruma için Sosyal Koruma Kalanımız ile işçilerimizi ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz’’ şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

isten-cikarma-yasagi-ne-zaman-bitecek-h553939-8479e.jpg

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yasakların 60 gün daha uzatılmasını desteklediğine dair açıklamalarının yanı sıra kulislerde bu süreninin 60 gün sonunda da uzatılacağı tahmin ediliyor. 2021 Ocak yılında alınacak yeni bir karar ile Mart ayına kadar sürdürülmesine dair duyumlar bulunuyor. Fakat resmi açıklamalarda bu durum netleşmediğinin bilgisini vermekte fayda var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.