İstanbul Yağmura Hasret

İstanbul Yağmura Hasret

İstanbul'da beklenen yağışlar gelmedi. İnsanlar yağmur duasına çıksa da beklenen yağış bir türlü gelmeyince şehir halkının endişeleri başladı.

İstanbul'da beklenen yağışlar gelmedi. İnsanlar yağmur duasına çıksa da beklenen yağış bir türlü gelmeyince şehir halkının endişeleri başladı. Uzmanlar tarafında söylenen sözler ve görüntüler endişelere sebep oldu. Şehir haklına suyu tasarruflu kullanmaları konusunda uyarılarda bulundular. İstanbul halkı susuzluk karşısında açıklanacak önlemleri bekliyor.

Baraj Suları 10 Yılın En düşük Seviyesinde

Beklenen yağışların gelmemesi hali hazırdaki suların çekilmesine sebep oldu. Barajlardaki sular son on yılın en düşük seviyesi olduğu açıklandı. Belediye çalışanları 7 barajı gözlem altına aldılar. Barajlardaki suyun çekilmesiyle ortaya çıkan görüntü herkesi şok etti.

Bilim adamlarının açıklamaları insanları uyarmak yönünde oldu. İstanbul halkı hem susuzluk çekebilir hem de suyun çekilmesiyle farklı sonuçlara katlanmak zorunda kalabilir dedi. Suyun çekilmesiyle bataklık alanda oluşabilecek sivrisinekler tehlike arz eder dediler.

Barajdan Çıkan Atıklar Çalışanları Şaşkına Çevirdi

Barajlarda suyun çekilmesi gündem olurken ortaya çıkan görüntü gözleri dehşete uğrattı. Çekilen suyun ardından oraya çıkan atıklar, hayvan kemikleri, pet şişe, artık demirler herkesi üzdü. Belediye alanlara 100 personel göndererek temizlik çalışmaları başlattı. Görüntüler insanlık utancıydı. Sazlı Dere barajı, Ömerli Barajı, Terkos Barajı bu üç barajda çalışmalar başlatıldı.

Buradaki çalışmalar bitince diğer barajların temizliğine başlanacak.  Ömerli Barajında suyun çekilmesiyle çıkan atıklar; bahçe telleri, hayvan kafatası kemiği gibi birçok şaşırtıcı ve aynı zamanda utanç verici görüntüler objektiflere takıldı. Personeller hayretler içinde atıkları topladı. İlk temizlik yapılan bölge Terkos Bölgesi oldu. Terkos bölgesinde cam şişeler, sandalye demir iskeleti gibi birçok atıp bulundu.

İstanbul'da Çalışma Var

İstanbul 25 aracıyla ve 100 personeliyle barajlarda operasyonlara başladı. Belediye çalışanlara hiç durmadan barajları gezerek durum çalışması yaptı. Şu ana kadar 3 baraj tamamen temiz hale kavuştu. Personeller pet şişeleri toplarken zorlandı doğada uzun yıllar yok olmayan pet şişeler sular çekilmeseydi İstanbul’un kullandığı suyun altında kalmaya devam edecekti.

Şaşırtan atıklar kamyonlara taşınarak uygun çalışma tamamlandı. Barajların suyu çekilmesiyle suyu düşünen insanlar doğayı unuttuklarını fark etti. Doğanın korunulması ve çevrenin temiz tutulması gerektiği söylendi.

Son zamanlarda alınan önlemler ile birlikte bir nebze tasarruf sağlansa da yağışların olmaması neticesinde ciddi bir kuraklık tehlikesi İstanbul halkını bekliyor. Diğer şehirlerin bir kısmında da aynı sorun devam ederken baraj sayıları fazla olan ve kısmen yağış alan şehirlerde şuan için su sorunu bulunmuyor gibi görünüyor. İlerleyen zamanlarda yağışların gelmesi ve bu sorunun ortadan kalkması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.