İstanbul İçin Susuzluk Alarmı! Barajlar Yüzde 19 Seviyesinde!

İstanbul İçin Susuzluk Alarmı! Barajlar Yüzde 19 Seviyesinde!

Normal şartlar altında Ocak ayında her yerin bembeyaz bir örtüyle kaplı olması gerekirken, şu günlerde ülkemizin dört bir tarafında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde. İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 19.91’e geriledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, önümüzdeki haftadan itibaren ülkemize 2 yeni yağışlı havanın geleceğini belirterek, hava tahminlerinin de yanılma payı olduğunu söyledi ve elimizde bulunan suyu çok dikkatli bir şekilde kullanmamız gerektiğini ifade etti. Her vatandaşın kendi çapında suyu mümkün olduğunca tasarruflu kullanması gerektiğini vurguladı.

1355830.jpg

Sazlıdere Barajı’nda suyun iyice çekilmesinin ardından ortaya ağaçların gövdeleri ve kurumuş, çatlamış topraklar çıktı, susuz kalan gölde kuşların yiyecek arayışı da gözlerden kaçmadı.

Toros, İstanbul’un kullanmış olduğu suyun bir kısmının İSKİ barajlarından geldiğini, diğer kısımlarıın ise Yeşilçay, Melen Çayı ve Istranca’dan geldiğini belirtti. İstanbul’a gelen 477 milyon metreküp suyun İstanbul dışından geldiğini söyledi. Aralık ayı özelinde incelendiğinde normal şartlar altında Aralık ayının alması gereken yağışı almadığını ancak yine de kısmen yağış olduğunu, bu yağışların da İstanbul’un barajlarına ciddi bir şekilde katkı sağladığını belirtti. Kasım ayının başından itibaren su tasarrufuna yönelik kampanyalar ve çalışmalar yapıldığı bu sayede de su tüketiminde tasarruflar sağlandığını vurguladı. 2019 yılının ve 2020 yılının yaz aylarındaki su tüketimleri karşılaştırıldığında 2020 yılındaki su tüketiminin daha fazla olduğunun, bunun nedenleri arasında koronavirüs salgının da olduğunu dile getirdi. 2019 yılı ve 2020 yılı Kasım ayları karşılaştırıldığında ise bu yılki su tüketiminin daha az olduğunu söylemek mümkün, su tasarrufuna yönelik yapılan yayınların bunun üzerinde etkisi büyük.

Toros’un Açıklamalarının Devamı Şu Şekilde

Toros açıklamasında, önümüzdeki sürecin İstanbul için önemli olduğunu ve belli günlerde İstanbul’da yağış görüleceğini söyledi. Yine yeni yılın ilk ayının ilerleyen haftaları da yağış açısından olumlu yönde olacak. Yağışların etkisini göstermesi ile birlikte İstanbul’da barajların doluluk seviyesi yükselecek.  

images-2020-01-04t120155-625-16-9-1578128525.jpg

Toros, su sorunu yalnızca bu yıl özelinde değil gelecek yıllarda da ülkemizi tehdit edebilir, bunun önüne geçilmesi için suyun dikkatli kullanılması önemli.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.