İstanbul İçin Korkutan Susuzluk Tablosu!

İstanbul İçin Korkutan Susuzluk Tablosu!

Yıllardır İstanbul için bahsedilen su sorunu artık kendini göstermeye ve dillendirilmeye başlandı. Son iki aydır ciddi bir şekilde dillendirilmeye başlanan İstanbul’un su sorununu başka bir tablo ortaya çok çarpıcı şekilde çıkardı.

 

 

Yıllardır İstanbul için bahsedilen su sorunu artık kendini göstermeye ve dillendirilmeye başlandı. Son iki aydır ciddi bir şekilde dillendirilmeye başlanan İstanbul’un su sorununu başka bir tablo ortaya çok çarpıcı şekilde çıkardı. Araştırmacı uzman kişiler tarafından verilen bilgilere göre geçen yıla oranla yağışların çok daha düşük olduğu bilgisi verilirken, verilen rakamlar ise korkunç seviyeyi gözler önüne seriyor.

istanbul-icin-korkunc-rakam-aralik-ayi-yagis-ortalamasi-yuzde-80-dustu-h166089-f8977.jpg

Geçen yıllara ve bu senenin ortalamasına bakan uzmanlar Aralık ayı için hazırladıkları yağış raporunu açıkladılar. Geçtiğimiz yıllara göre %80 daha az yağış alan bir Aralık ayının geride bırakıldığını belirten uzmanlar bunun korkunç bir seviye olduğunu dile getirdiler. Hali hazırda yaşanan su sıkıntısının ciddi seviyelerde olmasının yağışların olmamasına bağlanırken, ortaya çıkan son tablo ise herkesi ciddi şekilde korkutmaya başladı.

 

Barajların Büyük Bir Kısmı Boşaldı!

Beklenen sonbahar ve kış yağışlarının bir türlü gelmemesi üzerine su rezervlerinin gittikçe tükendiğini belirten yetkililer barajların çok büyük oranda azaldıklarını ifade ettiler. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından durumun ciddiyeti kamuoyuna açıklanmış ve o gün 45 günlük suyun kaldığı belirtilmişti. O günden bu yana beklenen yağışların yağmaması üzerine barajların giderek kurumaya başladıkları gerçeği ile baş başa kalan İstanbul’da bu sene Aralık ayında düşen yağış miktarının geride kalan yıllara göre %80 az olması tabloyu daha korkunç hale getirmekte.

climate-graph.png

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından açıklanan bu verilere göre barajların doluluk oranının % 20,29 olduğu belirtildi. Yine Aralık ayının yağış oranlarını da açıklayan İBB yetkilileri geçen yıllara oranla Aralık ayı yağış miktarının % 80 daha düşük olduğu belirtildi. Bu hesaba göre 2020 Aralık ayı verilerine göre metrekareye 21 kg yağış düştüğü ifade edildi.

 

Hava durumlarının ve yağış miktarlarının böyle devam etmesi üzerine büyük sorunların ortaya çıkacağını düşünen yetkililer 13 Ocak’a kadar hava durumların mevsim normallerinden 2 ila 4 derece daha üstte olmasının beklendiği ifade edildi. 13 Ocak itibariyle yağış umuduna bağlanan su sorununa karşın yetkililer kısa vadeler ile bilgiler vermeye devam edecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.