İsrafı Önlemek İçin ‘Söz’ İstenecek

İsrafı Önlemek İçin ‘Söz’ İstenecek

İsrafın azaltılması ve önlenmesi için vatandaşlardan “sofranasahipcik.com” adresine girerek ‘söz vermesi’ istenecek.

21 Ekim Çarşamba günü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımları ile ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ etkinliğinin vatandaşlar arasında bilinilirliğinin arttırılması için vatandaşlardan ‘sofranasahipcik.com’ adresine giderek söz vermeleri istenecek.

Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdada israf ve kayıp konusunda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile birlikte hareket edildiği ve bu etkinliğinde aynı kapsamda düzenlendiği belirtildi.

gidaisrafi1.jpg

Açıklamanın devamında dünyada 820 milyondan fazla kişinin gıda temini konusunda sıkıntılar çektiği ve açlık riski ile karşı karşı olduğu, 140 milyon genç 670 milyondan fazla yetişkinin ise obezite sorunları ile mücadele ettiği belirtildi. Dünyada üretilen her 3 gıdadan bir tanesinin israf veya kayıp edildiği ifade edildi.

Tarım Bakanlığı, israfın Türkiye boyutuna dikkat çekerek, ülkemizde her yıl 19 milyon tona yakın gıdanın çöpe gittiğini, sadece yüzde 2’lik gıdanın bile çöpe gitmesinin önüne geçilmesi halinde bunun ekonomiye katkısının 10 milyar liradan fazla olacağı ve 350 binden fazla ailenin 1 yıllık asgari geçimini sağlayacağı belirtildi.

dunyada-gidalarin-ucte-139i-israf-ediliyor-h.jpg

Yeni etkinliğin hayata geçirilmesi ile insanlar arasında gıda tüketimi konusunda farkındalık oluşturulması ve gıdaların çöpe gitmesinin önlenmesi en büyük hedeflerden bir tanesi. Yeni uygulama ile vatandaşlardan ‘sofranasahipcik.com’ adresinden söz vermesi istenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.