İnternet Taahhüdü Artık Tarih Oluyor!

İnternet Taahhüdü Artık Tarih Oluyor!

İnternet hızı, istediği gibi olmayınca iptal ettirdi ve kendisinden alınan vazgeçme bedelini internet operatöründen geri aldı.

İnternet hızı, istediği gibi olmayınca iptal ettirdi ve kendisinden alınan vazgeçme bedelini internet operatöründen geri aldı. Konya'da yaşamakta olan bir vatandaş evine internet çektirdi ve internet hızı belirtildiği hızda olmadığını anladı, bu durumda aboneliğini iptal ettirmek istedi ve karşılığında kendisinden vazgeçme bedeli istendi.

Neler Yaşandı?

Bu bedeli operatörüne ödeyen kişi tüketici hakem heyetine paranın iadesi için başvurdu. Konya'da ikametgah eden, pazarlamacılık yapan Onur Kızılçay 2019 yılında kendisine bir internet paketi aldı. Aldığı pakette taahhüt edilen internet hızı ile gerçekte olan internet hızının farklı olduğunu fark etti. İnternet operatörüne birçok kez bu durumu söylese bile bir çözüm bulunmadı. Sonrasında internet paketini tekrardan yükseltmeye karar vererek paketini 90 TL'den 150 TL'ye kadar çıkardı. Tokat paketin kotasını artırması da internet hızını değiştirmedi.

screenshot-6.jpg

Bu durum karşısında paketini iptal ettirmek istedi ve internet operatöründen 1200 TL para talep edildi cayma bedeli olarak. Bu 1200 TL cayma bedelini internet operatörünü ödedi. Sonrasında avukatı aracılığıyla tüketici hakem heyetine başvurdu. Tüketici hakem heyetinden gelen karar ile vermiş olduğu cayma bedelini kazandı ve vatandaşlara da bu konu hakkında tavsiyelerde bulundu, hakkınızı kesinlikle arayın ve mahkemeye başvurmadan önceki sürece şu şekilde açıkladı; internet operatörü ile anlaştım 90 TL'lik bir paket aldım, internet çok yavaştı birkaç kez müşteri hizmetlerini aradım bir sonuç elde edemedim.

Sonrasında paket yükseltme kararı aldım 90 TL olan paketimin 150 TL yaptım. Bir ay internetim istediğim hızda oldu sonrasında eski hız seviyesine geri düştü. Bunun karşılığında vazgeçtim internetimi iptal ettirmek istedim karşılığında benden cayma bedeli olarak 200 lira para talep ettiler. Bu süreçte defalarca müşteri hizmetini aradım ama internetin hakkında hiçbir sonuç elde edemedim. Kesinlikle düzeltilme olmadı benden istenen 1200 TL cayma bedelini ödedim ve sonrasında avukatım aracılığıyla tüketici hakem heyetine başvurdum. Tüketici hakem heyetinden gelen karara göre alınmak istenen ücret hukuka aykırı olduğuna karar verilerek bana ödemiş olduğum bedeli geri tahsis ettiler.

Şimdi Ne Olacak?

screenshot-7.jpg

Şeklinde konu ile ilgili açıklama yaptı. Edinilen bilgilere göre bu durumun emsal gösterilmesi ile birlikte bundan sonraki zamanda internet taahhüdü ile ilgili yeni bir düzenlemenin yapılacağı bu zamana kadar olan zaman zarfında ise hizmet sağlayıcıların her hangi bir hakt iddia edemeyecekleri belirtildi. Son zamanlarda taahhüt ile ilgili birçok vatandaşın ciddi sorunları olduğu da ayrıca iletişim başkanlığına yoğun bir şekilde iletildi. Konu ile ilgili bundan sonra alınacak olan önmlemlerde bu aşamadan sonra merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.