İmar Barışı İle İlgili Bakandan Flaş Açıklama..!

İmar Barışı İle İlgili Bakandan Flaş Açıklama..!

7 milyon insanın başvuru yaptığı imar barışı hakkında İzmir depremi sonrasında yeniden tartışmalar başladı. İmar barışı başvurusunda bulunamayanlar veya başvuru yaptığı halde yapı kayıt belge ücreti ödeyemediği için başvurusu iptal edilmiş olanlar yeni bi

 

7 milyon insanın başvuru yaptığı imar barışı hakkında İzmir depremi sonrasında yeniden tartışmalar başladı. İmar barışı başvurusunda bulunamayanlar veya başvuru yaptığı halde yapı kayıt belge ücreti ödeyemediği için başvurusu iptal edilmiş olanlar yeni bir imar affı müjdesi beklerlerken Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum son durumlar hakkında değerlendirmede bulundu.

3-009.jpg

 Özel bir televizyon kanalına canlı yayın programına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İzmir deki depreminden sonra tekrar gündeme gelen ve tartışma konusu olan imar barışı hakkında önemli açıklar yaptı.

Yapı kayıt belgesi alan kişilerin belgeleri ve imar barış başvuruları iptal edilebilir mi?

İzmir de yaşanan depremin ardından 17 bina yıkıldı ve bu binaların enkazı altında kalan 115 insan hayatını kaybetti. Depremden hemen sonra meslek odaları ve sivil toplum kurumları imar barış konusunu gündeme getirmiş, yapı kayır belgesi alan çok sayıdaki riskli yapının deprem tehlikesi yarattığını, bu belgelerin iptal edilmesi ve bu yapıların acilen yıkılması gerektiğini söyledi.

İmar Barışı Başvurusu Hakkında Bakan Murat Kurum’un Yaptığı Açıklama

Bakan Murat yapmış olduğu açıklamada imar barış için yapılan 7 milyon başvurunun bulunduğunu söyledi, bu süreçte başvuru yapanların belediye hizmetlerinden yararlanamadığını açıkladı. İmar barışının devlet tarafından bu meselelerin çözümlenmesi için çıkartıldığını dile getirdi Bakan Kurum ‘ bu hizmetleri alınabilecek bir altyapıya kavuşulmuş olunacak. İmar barış başvurusundaki binaların sağlam olduklarını göstermez. İmar barışına başvuruda bulunmuş ama binası riskli… Bu yapılarla ilişkili olarak sağlamlaştırma imkanları getirdik. Sağlamlaştırma yapacağınız durumda belediye de detaylı tadilat ruhsatı bulunduğu için. Daha önceden vermiyordu belediye. İmara aykırı bir şekildeydi. Şimdi sağlamlaştırma ruhsatı alma imkanları olabilir’ diyen imar barışının kentsel dönüşümüne engel olmayacağını söyledi.

Tam tersine imar barışından faydalanamayan kaçak yapılan evler artık bu belse sayesinde bina sağlamlaştırması ve kentsel dönüşüme başvuruda bulunabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum