İçişleri Bakanlığı’ndan Yılbaşı Genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan Yılbaşı Genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan yılbaşında sokağa çıkma kısıtlaması esnasında konaklama tesislerinde ve otellerde yılbaşı kutlama programları düzenlenmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yılbaşında sokağa çıkma kısıtlaması esnasında konaklama tesislerinde ve otellerde yılbaşı kutlama programları düzenlenmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, yılbaşında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili olarak 81 ilin Valiliğine ‘Otel/Konaklama Tesisinde Yılbaşı Programları’ konulu yeni bir genelge gönderdi. Yeni genelgede otel ve konaklama tesisinde yer alan restoran ve lokantaların yalnızca konaklama yapan müşterilere hizmet verebileceği ve hizmet sırasında uyulması gereken kurallar hatırlatıldı.

Yılbaşı Kutlamaları Yasaklandı!

İçişleri Bakanlığı’nın göndermiş olduğu genelde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 31 Aralık Perşembe 21.00 ile 4 Ocak Pazartesi 05.00’e kadar konaklama ve tesisleri için alınmış olan tedbiler belirtildi.

-Belirtilen zaman zarflarında müşteri kabul edecek olan otel ve konaklama tesislerinde, eğlence/balo ve yılbaşı programı düzenlenmesine kesinlikle izin verilmeyeceği açıklandı.

-Bu kapsamda oteller ve konaklama tesisleri yılbaşında müşteri çekmek için eğlence/balo/yılbaşı programı düzenleyeceği şeklinde reklam faaliyetleri yapamayacak.

-Bu süre zarfından otellerde canlı disk jokeyi de dahil olmak üzere canlı müzik icra edilmesine izin verilmeyecek. Otel restoran ve lokantalarında saat 22.00’dan sonra banttan dinletilmesi de dahil olmak üzere hiçbir şekilde müzik yayını yapılmasına izin verilmeyecek.

-Bu süre zarfında otel/konaklama tesisinde konaklayan müşterilerin toplu bir şekilde bir araya gelmesinin önüne geçilecek ve yemek saatleri de bu hususlar gözetilerek düzenlenecek.

-Kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilecek denetimlerde, otel ve konaklama tesisinde bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunan kişiler arasında olup olmadığı kontrol edilecek.

-Valilikler ve kaymakamlıklar Umumi Hıfzısıhha Kurulları kararlarını ivedilikle alacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa mahal verilmeyecek.

-Belirlenen esaslara aykırı davranış sergilyen otel ve konaklama tesisi hakkında Türk Ceza Kanunun 195. maddesi kapsamında idari işlem başlatılacak.