Helikopter Neden Düştü? Uzmanlardan İlk Yorum Geldi!

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eray Güçlüer, 10 askerimizin şehit olduğu, 3 askerimizin de yaralandığı helikopter kazasıyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde meydana gelen helikopter kazasında 10 askerimiz şehit oldu, 3 askerimiz de yaralandı. Altınbaş Üniversitesi’nden Eray Güçlüer, kazanın sabotaj olmadığını ve teknik arıza kaynaklı olduğunu ifade etti.

son-dakika-bitlis-in-tatvan-ilcesi-nde-askeri-13969612-1193-m-001.jpg

‘Tamamen Teknik Arıza’

Prof. Dr. Eray Güçlüer, pilotun helikopterin durumunu fark ettiğini ve iniş yapmaya çalıştığını belirterek, “Bu da bizlere olayın tamamen teknik bir arızadan dolayı kaynaklandığını gösteriyor. Son derece gelişmiş bir helikopter, üst seviye teknolojiye sahip. TSK bu helikopterle Bingöl’den Tatvan’a intikal yapıyor. Helikopterlerin bakımı oldukça iyi bir şekilde yapılıyor. Helikopterlerin kabiliyeti yüksek lakin riski de bir o kadar fazla. Coğrafya son derece zorulu, 3 bin rakıma çıkıldığında hava sıcaklığı -30’a düşüyor.”

‘Pilotun Elinden Geleni Yaptığını Düşünüyorum’

“Havacılık zor bir meslek, kalkarsın ama inemeyebilirsin. Düşen helikopter kendi sınıfı içinde son derece gelişmiş bir helikopter. Pilotun elinden geleni yaptığını düşünüyorum. Helikopterin neden düştüğü önemli, onu da kaza kırımdan sonra öğreneceğiz.”

son-dakika-bitlis-in-tatvan-ilcesi-nde-askeri-13969612-2423-m-001.jpg