Haftada 7 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor?

Haftada 7 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor?

Korona virüs salgını gün geçtikçe şiddetli bir biçimde yayılmaya devam ediyor. Son olarak Türkiye’de 30 bini aşkın vaka sayısını paylaştı. Oldukça yüksek bir sayı olmasından kaynaklı sert tedbirlerin alması konuşuluyor.

 

Korona virüs salgını gün geçtikçe şiddetli bir biçimde yayılmaya devam ediyor. Son olarak Türkiye’de 30 bini aşkın vaka sayısını paylaştı. Oldukça yüksek bir sayı olmasından kaynaklı sert tedbirlerin alması konuşuluyor.

11 Mart tarihinden bu yana Türkiye’de görülen korona virüs salgını her geçen gün büyümeye devam ediyor. Türkiye’de de şiddetli bir şekilde büyüyen bu salgın yeni tedbirlerin alınmasını ihtiyaç kılıyor. Yeni alınabilecek kararlara göre önümüzdeki günlerde sokağa çıkma yasakları genişletebilir.

Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan geçtiğimiz günlerde ‘’ Vatandaşlar dikkatli davranmıyor. Yeni tedbirler almaya mecburuz ve alacağız’’ diye ekledi. Erdoğan’ın bu açıklaması ise hafta içini de kapsayacak yasakların olma ihtimalini getirdi.

koronavirus-salgini-dunyada-son-durum-ne-693289-5.jpg

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre yakında sıkı tedbirler alınacak. Bu açıklamanın ardından birlikte Bilim Kurulu önümüzdeki günlerde sıkı tedbirlerin alınacağı tahmin ediliyor. Vaka sayılarının azalmaması durumunda alınacak sıkı tedbirler oldukça ihtiyaç var. Alınacak güçlü tedbirlerden birisi ise sokağa çıkma yasakları. Hafta içi sadece gece saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı oldukça eleştirilmişti. Yeteri kadar önlemlerin alınmadığı da belirtilmişti. Fakat Bilim Kurulu alacağı kararla birlikte hafta içi de dahil sokağa çıkma yasakları alabilir.​​​​​​​

koronavirus-salgini-nasil-bitecek-uzmanlar-iki-13183584-7592-amp.jpg​​​​​​​

Hafta sonları sadece gece uygulanan bu yasaklar, hafta içinin tüm günlerine de yayılma ihtimali bulunuyor. 65 yaş üzer ve 20 yaş altı kişilere de getirilen sokağa çıkma yasaklarının da daha yoğun bir şekilde olacağı düşünülüyor.

Salgında oldukça riskli olan yaş gruplarının her gün dışarı çıkma saatlerinin kaldırılacağı ve Pazar günü sadece çıkabileceği de konuşulan yasaklar arasında. Pazar yerlerinde, alışveriş merkezlerinde ve kalabalık adreslerde HES koduyla girilmesi üzerine çalışmalar devam ediyor.​​​​​​​

E- Bileklik Yaygınlaşıyor

Havaların soğumasıyla birlikte şehirler arası seyahatin az olacağına dair düşünceler bulunuyordu. BU yüzden de şehirler arası yasağı üzerine herhangi bir karar alınmamıştı. Fakat önümüzdeki günlerde bu yasak tekrar alınabilir ve vaka sayısının yoğun olduğu şehirlerden çıkış engellenebilir.  Bunların yanı sıra evde karantina altında olması gereken fakat dışarıya çıkan bireyler için tasarlanan e- bileklik de yaygınlaşacak. Kırıkkale’de başlayan pilot denemeler olumlu sonuçlar verdi. Türkiye geneline de önümüzdeki günlerde yayılması bekleniyor.

thumbs-b-c-47300b7d569ec52e53b38edf06ce53f7.jpg​​​​​​​

Yoğun Bakım Sayısı Artıyor!

Korona virüs salgınındaki en şiddetli süreçleri yaşayan Türkiye, yoğun bakımı sayısını da arttırıyor. Hastanelerde ve sağlık sistemi üzerinde yükü azaltmak için çeşitli çalışmalara devam ediyor. Ağır hasta sayısının hızlı bir şekilde artmasından kaynaklı olarak da yoğun bakım sayısında şiddetli bir artış bekleniyor. Bunun için çeşitli önlemlerin alınmaya başladığı ve bundan kaynaklı olarak yoğun bakım yatak sayısını çoğaltıldı biliniyor.

Hastanelerdeki bu süreç içerisinde kalabalığın olmaması ve bulaş hızının arttırılmaması içinde acil olmayan tüm ameliyatlar dışında herhangi ameliyat olmayacak. Bunun yanı sıra uzmanlar, acil olunmadığı durumlarda hastaneye gelmemeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca temaslı olan bireylerin bir süre kendilerine evde izole etmeleri, belirtileri gösterdiğinde hastaneye gelmeleri konusunda da uyardı. Temaslılar için kuluçka süresi uzun olabilir. Bu yüzden belirtiler olana kadar karantina altında olunması gerekiyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum