Günde 1 bardak kola içmek bakın neler yapıyor!

Günde 1 bardak kola içmek bakın neler yapıyor!

Amerikalı ünlü Epidemiyolog Cheryl Anderson, günde 1 bardak şekerli içecek tüketmenin kadınlarda damar hastalıklarından, felce kadar geniş bir rahatsızlığa sebep olduğunu aktardı.

 

Kalifornia Üniversitesi’nden Cheryl Anderson, günde en az 1 bardak şekerli içecek içilmesi durumunda oluşacak durumların detaylarını paylaştı. Araştırma kapsamında, günde en az 1 bardak şekerli içecek tüketen kadınların yaşayabileceği birçok detay aktarıldı. Genel olarak ön plana çıkan veriler şu şekilde:

  • Kardiyasküler hastalık riski, nadiren de olsa içen kadınlarda yüzde 23 artabilir
  • Herhangi hastalık geliştirme oranını yüzde 42 arttırdı
  • Anjiyoplasti gibi tıkalı arterleri yüzde 25 arttırdı
  • Felç geçirme oranı yüzde 21 artış gösterdi

Çalışma kapsamı içerisinde ankete katılan kişilerin yaş oranları 52 olduğu belirtildi. Kadınlara daha önceden kalp rahatsızlığı, felç veya diyabet teşhisi konmadığı da belirtildi.

cola-rueckruf-750x375.jpeg

‘’Obeziteye Sebep Olabilir’’

Çalışmanın araştırmacısı Cheryl Anderson, şekerli içeceklerin iştah açıcı özelliği olmasından kaynaklı olarak obeziteye neden olacağını aktardı. ‘’Kandaki glikoz seviyelerini ve insülin konsantrasyonlarını yükseltmektedir bu da iştahı arttırabilir. Bu yüzden hastalık için bir risk faktörü olan obeziteye sebep olabilir’’ ifadelerini kullandı.

 

Bunların yanı sıra çalışmanın sınırlamalarından biri, yapay olarak tatlandırılmış içecek tüketimini değerlendirememesi iken, önceki araştırmalar sırasında menopoz sonrası kadınlar arasında günde iki veya daha fazla diyet içeceği içmenin tıkalı bir arterin neden olduğu riskiyle karşı karşıya kaldığını aktardı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.