Gelmiş Geçmiş En Büyük Soygunlar Hakkında İlginç Bilgiler

Gelmiş Geçmiş En Büyük Soygunlar Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyada yapılan en büyük soygunlarla alakalı olarak ilginç bilgileri derledik. Soygun sonrasında yaşanan olayların kötü sonuçları olduğunu söylemekte fayda var.

İşte dünyanın en büyük soygunları ve şok eden bazı bilgiler.


-Dar Es Salaam Banka Soygunu
Irak’ın başkenti Bağdat’ta 13 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleşen bu soygunda 282 milyon dolar çalınmıştır. Hiçbir yetkili konu hakkında açıklama yapmazken, soygunun teröristlerle iş birliği yapan 3 güvenlik görevlisi tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyor. 

dar-es-salaam-banka-soygunu.jpg


-Gardner Müzesi Soygunu
18 Mart 1990 tarihinde Aziz Patrick kutlamalarının yapıldığı gün müzeye güvenlik görevlisi olarak giren hırsızlar, 12 eşyayı çalmayı başardı. Müzede bulunan kişileri “haklarında tutuklama kararı” olduğu gerekçesiyle etkisiz hale getirmeyi başardılar. Olayın failleri hala bulunamadı, polis eserlerin iade edilmesi karşılığında 10 milyon dolarlık teklif yaptı. 

unnamed-003.jpg


-Millenium Dome Raid Soygunu
7 Kasım 2000’de gerçekleştirilmeye çalışılan bu soygun başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Soyguncuların sürat teknesi ile gerçekleştirmeyi planladıkları soygun hiç de umdukları gibi olmamış, girişim sırasında 2 soyguncu da hayatını kaybetmişti. 

8.jpg


-Kaliforniya Bankası Soygunu
24 Mart 1972 tarihinde Amil Dinsio önderliğinde gerçekleştirilen soygunun ardından soygunlar idam edilmiştir. Aynı ekibin Ohio’da da benzer bir şekilde banka soygunu yaptığı tespit edilmiştir.

boc2019-bank1-1.jpg


-Bührle Sanat Müzesi Soygunu
Maskeli 3 hırsız Bührle Sanat Müzesi’nde 139 milyon dolarlık zarara sebep olmuştur. Soyguncular hala aranmaktadır, ancak en ufak bir iz dahi bulunamamıştır. 

sam-1739.jpg


-Irak Merkez Binası Soygunu
18 Mart 2003 yılında bir kişi Saddam’ın şahsi kasasından bir milyon dolar çalmıştır. Ancak bu para ne çalan kişi de ne de Saddam’da kalmıştır. 

-Mona Lisa Soygunu
Dünyanın en ünlü tablolarından birisi olan Mona Lisa tablosuna yönelik gerçekleştirilen soygun ilk etapta başarılı olmuştur. Lakin soygunu yapan Vincenzo Peruggia yakalanmıştır. 

mona-lisa-tura-cikiyor-1520179146.jpg


-Kraliyet Mücevherleri Soygunu
Thomas Blood’un keskin zekası, eş ve çocuk kiralayarak ailesi varmış gibi göstermesi ve harika bir oyun kurması ile gerçekleşmiştir bu soygun. Birleşik Krallık’ta 1671 yılında gerçekleşen bu soygunun ardından Blood, zekasından dolayı idam edilmemiş ve İrlanda’ya sürgün edilmiştir.

640xauto.jpg


-Büyük Posta Treni Soygunu 
8 Ağustos 1963 tarihinde 15 kişi tarafından gerçekleştirilen bu posta treni soygunundan sonra faillerin tamamı yakalanmıştır. Soygunda 5.2 milyon doları alarak kayıplara karışan 15 kişi, aylar içinde tek tek yakalanıyorlar. Soygunun dikkat çeken bir diğer ayrıntısı ise 28 dakika süren soygun boyunca 1 kurşun dahi atılmamış olması. 

1907334-1200x627.jpg


-Fortaleza Soygunu
Brezilya’nın kuzeyindeki Fortaleza’da ilk olarak bir ev kiralayan soyguncular, 3 ay boyunca evin içinden bankaya giden bir tünel kazdılar. Daha sonrasında ise bankadan 65 milyon dolar çalmayı başardılar. Tünelin uzunluğu tam 200 metreydi ve soygun Cumartesi günü gerçekleştiği için ancak Pazartesi günü fark edilebildi. Brezilya polisi de kayıtlara en büyük banka soygunu olarak geçirdi. 

5c8d30fa45d2a08094d41fc8.jpg