Flaș haber..Yumurtayı Buzdolabına Koyuyorsanız Bu Habere Dikkat Edin. Bakın Nelere Sebep Oluyor!

Flaș haber..Yumurtayı Buzdolabına Koyuyorsanız Bu Habere Dikkat Edin. Bakın Nelere Sebep Oluyor!

Yumurta oda sıcaklığında mı muhafaza edilmeli yoksa buzdolabında mı? Kahvaltılarımızın azgeçilmezi olarak bilinen yumurta ile alakalı önemli bir uyarı bulunuyor!


Yumurta oda sıcaklığında mı muhafaza edilmeli yoksa  buzdolabında mı? Kahvaltılarımızın azgeçilmezi olarak bilinen yumurta ile alakalı önemli bir uyarı bulunuyor!
Uzmanların uyarısına dikkat etmekte yarar var:
Yumurtaları aldıktan sonra saklama koşullarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olarak kabul edilen yumurtalar sağlığımız için oldukça faydalı bir besin olsa da saklama koşullarına dikkat edilmesse sağlığımız için dldukça tehlikeli olabiliyorlar.

1-004.jpg
Bir çok kişi yumurtaların saklama koşullarına ve ayrıca  pișirme șekline dikkat etmemesi sebeiyle sağlık sorunları yașayabiliyorlar. Örneğin yumurtayı yıkadıktan sonra buzdolabına koyuyorsanız bu büyük bir yanlıș ve riskleri bulunduğunu bilmeniz gerekmektedir. Oda sıcaklığı yumurtaların saklanma koşulları olarak kullanılmamaktadır. Genelde yumurtalar buzdolabında saklanmaktadır.
Ancak buzdolabına kabından çıkarılması ile birlikte dizerken bazıları yıkıyor ve yumurtanın koruyucu bölgesine  zarar veriyor. Bu yanlıș nedeniyle yumurtanın tüm besin değeri yok olduğu ve ayrıca dai yenildiğinde zehirlenme riski ortaya
çıkmakta olduğu biliniyor.
Bu bilgileri kapsamlı bir șekilde izah etmekte olan bir araștırma bulunuyor: Dilerseniz o araștırma ile alakalı ayrıntılardan söz edelim:
Yumurtalar oda sıcaklığında değil de neden buzdolabında saklanmaktadır? Amerika, Avustralya veya Japonya’da yumurta saklama șekli nasıldır? Salmonella enterika bakterisi olarak bilinmekte olan bakteri nedir?
İște sorularınızın cevabı..
Amerika, Avustralya ve ayrıca Japonya’da satın alınan yumurtaların buzdolablarına konulmadan önce ilk olarak deterjanlı sıcak suyla iyice dezenfekte edilmesi  tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi kümes hayvanlarının yumurtalarında salmonella enterika adlı bir bakteri bulunması olasılığı var. Normalde birçok yumurta enfekte değil. Fakat hangisinde bakteri olup hangisinde bulunmadığını anlamak mümkün olamayacağından, bütün yumurtaların yıkanıp bunun üzerine saklanması riski azaltmış bulunuyor.
Fakat bu tavsiyede 2 büyük sorun var. İlki, yumurta buzdolabına konmadan yıkanmasıyla ömrü daha da azalıyor. Yani bu şekilde korunacaksa kısa zaman içinde tüketilmesi gerekmektedir. Diğeri  de ; bir yumurtada salmonella bakterisi var ise buzdolabında muhafa edilmesi bakteriyi öldürmüyor, yavaşlatarak durduruyor. Yıkamak, üstlerinde bulunmakta olan koruyucu tabakaya zarar vermektedir. Bu tabaka zarar görmesiyle, yumurta mikroorganizmalara savunmasız kalmaktadır.

Dolayısıyla yıkanmasıyla birlikte oda sıcaklığında korunamıyor ve ayrıca buzdolabında saklanması gerekmektedir. Fakat yumurta, buzdolabına karton kabından çıkartılmış ya da yıkanmış olarak konulması birkaç günden çok dayanmamasına sebep oluyor Oysa yıkamıyorsanız, buzdolabında saklamanıza da gerek bulunmuyor. Oda sıcaklığında 2-3 hafta bozulmadan saklanabliyor. Bu üç ülkenin haricindeki ülkelerde genelde tavuklar aşılanmakta ve enfeksiyon bulaşma ihtimali önlenmektedir. Böylece yıkanmasına ya da buzdolabında saklanması gibi bir zorunluluk olmuyor.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.