Fahrettin Koca’dan Son Dakika Aşı Açıklaması: Pazar Yola Çıkıyor!

Fahrettin Koca’dan Son Dakika Aşı Açıklaması: Pazar Yola Çıkıyor!

Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin Çin’den sipariş ettiği koronavirüs aşılarının Pazar gecesi yola çıkacağını açıkladı.

Fahrettin Koca’dan bir son dakika açıklaması geldi, Türkiye’nin Çin’den sipariş ettiği koronavirüs aşılarının eğer bir aksilik olmazsa Pazar gecesi yola çıkacağını açıkladı. Çin’den sipariş edilen aşının Türk insanında etkili olduğuna emin olunduğunu söyledi.

Koca, aşı hakkında konuştu ve aşıların Pazartesi günü itibariyle Türkiye’de olacağını söyledi. Bilim Kurulu’nun aşılama çalışması için strateji oluşturduğunu, ilk etapta sağlık çalışanlarının aşılanacağını, Nisan ayına kadar da kitlesel aşılamaya ulaşılmak istendiğini belirtti. İlk etapta 9 milyon kişinin aşılanacağını, Türkiye’nin her tarafından aşılama yapılacağını, günlük 2 milyona yakın aşılama yapılacağını söyledi. Özel hastaneler, aile hekimliklerinin de aşılama çalışmaları için kullanılacağını belirtti.

Koca, Almanya’nın aşısı olan BioNTech aşısının da Ocak ayında, 1-1.5 milyon dozunun Türkiye’ye ulaşacağını belirtti. Mart sonuna kadar gelecek aşı miktarının ise 4.5 milyon doz olduğunu, sözleşmenin çok kısa bir süre içinde imzalanacağını belirti.

Aşının zorunlu tutulmadığını, ancak ikna yolu ile herkesin aşıya teşvik edileceğini ifade etti. Kendisinin de ilk aşı olanlardan birisi olacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.