Fahrettin Koca ve DSÖ Direktörü Kluge’nin Görüşmesi Bitti!

Fahrettin Koca ve DSÖ Direktörü Kluge’nin Görüşmesi Bitti!

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge koronavirüs kapsamında görüşme yaptılar. Türkiye’de ki koronavirüs gidişatının değerlendirildiği görüşmede ayrıca aşı çalışmalarına dönük bilgilerde

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge koronavirüs kapsamında görüşme yaptılar. Türkiye’de ki koronavirüs gidişatının değerlendirildiği görüşmede ayrıca aşı çalışmalarına dönük bilgiler de paylaşıldı.

koca-dha-1-16-9-1594299755-880x495.jpg

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Doktor Hans Kluge ile bir araya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ki koronavirüs gidişatını Kluge’ye aktardı. Ayrıca aşı çalışmalarına da değinilen görüşmede aşı takvimi ve nasıl bir yol izleneceği gibi konuların da konuşulduğu belirtildi. Kluge ile görüşmesinde Türkiye’de vaka sayılarının giderek düştüğünü aktaran Koca, Avrupa’da ciddi artışlar devam ederken Türkiye’de gidişat düşüş yönünde olduğu ifade edildi. Ayrıca yapılan görüşmede mutasyon geçiren koronavirüsün de konuşulduğu, hangi tedbirlerin alınması gerektiği gibi konuların da masaya yatırıldığı ifade edildi.

Türkiye’de hızlı test ve izolasyon işlemlerinde oldukça başarılı olduklarını Kluge’ye aktaran Bakan Koca, bu sebeple Avrupa’da artış gösteren virüse karşılık Türkiye’de düşüş görüldüğünü belirtti. Filyasyon ekiplerinin geniş olduğunu da aktaran Fahrettin Koca, ekiplerinin 3 kişiden oluşan 16 bin tane olduklarını aktardı. Günlük olarak 16 bin vakaların çok altına düştüklerini de belirten Koca, her vakaya karşılık bir kişiden fazla filyasyon personeli düştüğünü belirtti. Ayrıca giderek düşen vaka sayısı ve artan iyileşen sayısına da değinen Fahrettin Koca, filyasyon ekibini düşürmeyeceklerini, buna karşılık yatak kapasitelerinin her geçen gün artış gösterdiğini söyledi.

 

13 Aşı Çalışması DSÖ Listelerinde Var!

hans-kluge-reuters-16-9-1608637673.jpg

Aşı çalışmaları için gerekli çalışmaların hızla yürütüldüğünü aktaran Koca, kendi aşılarını yapmayı hedeflediklerini belirterek, Türkiye’de 13 tane aşı çalışmasının olduğunu ifade ederek bunların DSÖ listesinde yer aldığını belirtti. Bir aşılarının klinik aşamasında olduğunu ifade eden Koca, bu aşının kısa sürede tamamlanacağını düşündüğünü belirtti ve hedeflerinin de bu aşı olduklarını söyledi.

Ayrıca mutasyon geçiren koronavirüs konusuna da değinen Koca, bazı seyahat kısıtlamaları ve bazı şüpheli ülkelerden gelen vatandaşların izole edildiğini ifade ederek mutasyona karşı da etkili bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Kluge’nin ise mutasyonun henüz ölüm ve vaka sayısını arttırdığına dair kanıtların oluşmadığını ifade ettiği belirtildi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.