Fahrettin Koca: Kontrollü Normalleşme Dönemi Başladı

Fahrettin Koca: Kontrollü Normalleşme Dönemi Başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kontrollü normalleşme döneminin başladığını ifade etti.

Fahrettin Koca, kontrollü normalleşme döneminin başladığını belirten bir notla, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yazılı açıklama yayınladı.

Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Salgın kontrolünde yeni bir aşamaya geçmiş durumdayız, bu süreçte herkesin tedbirlere uyma hassasiyetini sürdürmesi gerekiyor. Salgın henüz hayatımızı tamamen terk etmedi.

Son günlerde vaka sayılarında yüksekliş yaşanıyor ve bu durum bir tehdit unsuru. Yeni dönemde kontrolsüz bir şekilde atılan her adım bizleri 2 adım geriye götürecek bunu asla unutmamız gerekiyor.

İl bazında haftalık vaka ortalamasını yayınlamaya devam edeceğiz, risk haritası 15 günde bir yayımlanacak.

Verileri hafta sonlar paylaşacağız, yeni tedbirler 15 gün aralıklarla hafta başında uygulanmaya başlayacak.

Vaka sayılarının yüksek olması eski hayatımıza dönmemizin önünde tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Aşılama programı ile hastanelerin yükünün ve hastalığın şiddetinin azalmasını memnuniyetle takip ediyoruz.

Kullandığımız aşının ülkemizdeki Faz-3 çalışmalarının sonuçları açıklandı. Aşının yüzde 83.5 oranında etkili olduğu tespit edildi. Hastaneye yatışı da yüzde 100 oranında önlüyor. Bilim insanlarımızı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Bilim kurulunun önerileri ile aşılama süreci devam ediyor, vatandaşlarımızın aşılanmaları aşı temin süreci ile paralel olarak devam edecektir. Aşı programını başarılı şekilde yürüten ülkelerden bir tanesiyiz.

Virüs hayatımızdan çıkmış değil, ancak tedbirlere uyduğumuz taktirde çıkması yakın. Mutasyona uğramış virüslerin yaygınlaşması ve bulaşıcılığı artırıması da görülebilir. Lakin kontrol bizim elimizde tedbirlere uyarak normalleşme adımlarını daha hızlı atabiliriz.

Salgının başından beri 65 yaş üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı vatandaşlarımız en fedakar kesimi oluşturdu. Bu grupta yer alan vatandaşlarımızın günlük hayata dahil olmasını kalıcı kılacağız.

evk6nfrxuaely6c.jpg