Erdoğan’dan Tepki Geldi! “Şiddetle Kınıyorum”

Erdoğan’dan Tepki Geldi! “Şiddetle Kınıyorum”

Bugün oynanan PSG – Başakşehir mücadelesinde 4. hakemin Pierre Webo için sarf ettiği ırkçı söylem üzerine sahadan çekilen Başakşehir’e bir destek de Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

 

 

Bugün oynanan PSG – Başakşehir mücadelesinde 4. hakemin Pierre Webo için sarf ettiği ırkçı söylem üzerine sahadan çekilen Başakşehir’e bir destek de Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Yaşananları şiddetle kınadığını ifade eden Erdoğan, UEFA’ya gereğini yapması için çağrıda bulundu.

5fcfe1a9554282233c543a83.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile sahadan çekilme kararı alan temsilcimiz Medipol Başakşehir’e destek verdi. Yaşananları kınadığını açıklayan Erdoğan, UEFA’nın gereğini yapacağına inandığını belirtti. Pierre Webo’ya yapılan ırkçı söylemleri kabul etmediğini sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, durumu şiddetle kınadığını açıkladı.

 

Neler Yaşandı?

kapak-234438.jpg

Maç normal seyrinde giderken yapılan itirazlar üzerine 4. hakem orta hakeme Pierre Webo’yu şikayet etti. Şikayet ederken “siyah” anlamına gelen negro kelimesini kullanan Rumen hakeme Başakşehirli futbolcular ve teknik ekip çok sert çıkıştı. Demba Ba 4. hakeme sert tepki gösterirken “Sen beyaz oyuncuyu gösterirken şu beyaz futbolcu mu diyorsun. Hayır şu futbolcu diyorsun, o zaman neden onun siyah olduğunu belirtiyorsun” dedi. Yaşananlar üzerine tansiyon oldukça yükselirken Başakşehir kulübü sahadan çekildiğini açıkladı. 4. hakem maça devam edeceği sürece maça çıkmayacaklarını belirten turuncu lacivertli ekip sosyal medya üzerinden “Irkçılığa Hayır” paylaşımı yaptı.

5fcfeed6ae298b188b567437.jpg

UEFA yaşananlar üzerine tavsiye kararını kulüplere bildirirken maçın devam etmesi yönünde tavır aldı; ancak Başakşehir Kulübü bu tavsiye kararına uymadı ve maça çıkmadı. Öte yandan Türkiye ekiplerinden Başkşehir’e soyal medya üzerinden destekler geldi. Irkçılığa hayır paylaşımı yapan takımlarımız Başakşehir’in yanında olduklarını ifade ettiler.

 

Son Dakika! Maç Yarına Ertelendi!

Başakşehir’in sahaya çıkmaması sebebi ile UEFA aldığı son dakika kararı ile maçın yarına ertelendiğini duyurdu. Başakşehirli futbolcular ve teknik ekip soyunma odasına gidip maça dönmeyeceklerini açıklamıştı.