Emeklilikte Keyfime Bakarım Diyenlere Kötü Haber

Emeklilikte Keyfime Bakarım Diyenlere Kötü Haber

Dünya Ekonomik Forumu, Türkiye’nin 37 OECD ülkesi içinde en kısa emeklilik süresine sahip olan 32. ülke olduğunu açıkladı.

Emekli olan vatandaşların aldıkları düşük maaşlar temel ihtiyaçlarını gidermek başka bir şey harcama yapmaya pek izin vermiyor. Özellikle geçim sıkıntısı çeken emekliler harcamalarını çok dikkatli bir şekilde yapmak zorunda kalıyor. Emeklilerin rahat geçirmeleri gereken bu dönemde kemer sıkmaları gerekiyor. Bir kötü haberse Dünya Ekonomik Forumu’ndan geldi. Yapılan araştırma sonucuna göre Türkiye ortalama 17.5 yılla emekli olduktan sonra en kısa yaşam süresine sahip 32. OECD ülkesi. Araştırmaya dahil edilen OECD ülkesi sayısı ise 37, Türkiye emeklilikten sonra yaşamın en kısa olduğu ülkelerden birisi.

5df0c71717aca91d1cbff226.jpg

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 yılındaki verilerine göre Türkiye’de kadınların emekli olduktan sonra ortalama yaşam süresi 19.8 yıl, bu süre erkeklerde ise 15.3 yıl olarak belirlendi.

En Şanslı Emekliler Fransızlar

37 OECD ülkesi arasında en uzun emeklilik süresine sahip olan ülkenin Fransa olduğu açıklandı. Buna göre Fransızlar ortalama 24.8 yıl emeklilik süresi geçiriyorlar. Kadınlar 26.9 yıl, erkekler ise 22.7 yıl emekli olarak yaşamlarına devam ediyorlar. Listenin ikinci sırasında ise 24.2 ortalama emeklilik yaşam süresi ile İtalya bulunuyor. İtalya’nın hemen ardında 24.1 yıl ortalama ile Yunanistan ve İspanya bulunuyor. Lüksembug’daki ortalama emeklilik süresi 23.6 yıl, Belçika’da ise 23.3 olarak açıklandı.

Listenin son sırasında ise 14.6 yıl ortalama emeklilik süresi ile Güney Kore bulunuyor. 15.1 yıl ortalama emeklilik süresi bulunan Meksika 36. sırada. Letonya, 16.8 yıl ortalama emeklilik süresi geçirirken, Şili 17.2 yıl emeklilik süresi geçiriyor.

turkiye-finans-tan-milyonlarca-65-yas-ustu-emekliy-4511509.jpg

Mutsuz ve Yoksul 13 Milyon Emekli

Devrimci İşçi Konfederasyonu (DİSK) tarafından yayınlanan belgelerde sayıları 13 milyonu aşan emeklilerin yoksul ve mutsuz olduğu belirtildi. 2008 yılında reform ismindeki değişikliğin ardından emekli maaşlarının düştüğü belirtildi. Yeni emekli olan sayısız vatandaşın da asgari ücretin altında maaş aldığına dikkat çekildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.