Elektrik Üretimi Risk Altında!

Elektrik Üretimi Risk Altında!

Ülkemizi etkisi altına alan sıcak hava ve kuraklık elektrik üretimini de tehdit eder hale geldi. Elektrik üretimi yapılan kömür santrallerinde üretimin risk altında olduğu ifade ediliyor.

Ülkemizde üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 35’i kömür santrallerinden elde ediliyor. Kömürün yakılması ve su buharı elde edilmesiyle elektrik üretimi yapan santraller bundan dolayı büyük su kaynaklarının yanına inşa ediliyor. Türkiye İklim ve Enerji Politikaları Koordinatörü Özlem Katısöz açıklamasında, kuraklığın yaratmış olduğu olumsuz etkilerden dolayı Elbistan gibi büyük termik santrallerde elektrik üretim riskinin oluşmaya başladığını ifade etti. Katısöz, bu tarz risklerin azaltılması için hızlı bir şekilde yenilenebilir enerjiye geçilmesi gerektiğini söyledi.

turkiyenin-termik-santralleri.jpg

Katısöz, Elbistan-Afşin bölgesinde yer alan iki termik santralin Ceyhan Nehri’nden su çektiğini ve bölgeye inşası planlanan üçüncü bir termik santralin su kaynakları için uygun olmadığını belirtti. İki termik santralin zaten Ceyhan Nehri’nden gelen suyu baskıladığını ifade etti. Ceyhan Havzası, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu yönetim planına göre risk altında olan bölgelerden bir tanesi. Ayrıca Meteoroloji’nin de bölge için yağış seviyelerinde azalma ve kuraklık seviyelerinde yükselme beklediğini vurguladı.

Muğla’da İhtiyaçtan Dolayı Bir Köyün Suyu Kesildi

Katısöz, kuraklığın hem yöre halkının içme suyunu hem de tarımsal faaliyetleri tehdit ettiğini belirterek, Muğla’nın İkizköy Köyü’nde termik santralin ihtiyaçlarını karşılamak için bir köyün suyunun kesildiğini ve köyün günlerce susuz kaldığını dile getirdi.

1575443676476-termik.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.