Elektrik Bedeli 75 TL'den Fazla Gelenler Dikkat!

Elektrik Bedeli 75 TL'den Fazla Gelenler Dikkat!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu serbest tüketici limitlerine düzenleme getirdi. Bu bağlamda yen yılda 88 TL olan serbest tüketici limiti 75 TL’ye düşürüldü.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu serbest tüketici limitlerine düzenleme getirdi. Bu bağlamda yen yılda 88 TL olan serbest tüketici limiti 75 TL’ye düşürüldü.

is-yerleri-elektrik-tedarikcisi-degistirerek-tasarruf-edebilir-16072002-m2.jpg

2021 yılına gireceğimiz bu günlerde EPDK yeni limitler için açıklama yaptı. Buna göre 2021 yılında 1200 kWh serbest tükerim limiti olarak belirlendi ve bu da yaklaşık olarak 75 TL gibi bir paraya denk düşmekte. Bu bağlamda elektrik tedarikçilerini değiştirmek isteyen vatandaşlar için de oldukça kolay şekilde bu değişikliği yapabilme yolları EPDK tarafından sağlandı. EPDK’nın yaptığı değişiklik ile birlikte vatandaşlar elektrik tedarikçisini değiştirmek istediğinde internet veya telefon yolu ile bunu çok kolay yapabilir hale geliyor. İçerisinde bulunulan ayda yapılan değişiklik talebi bir sonraki aya hemen yansıyarak elektrik tedarikçisi değişikliği sağlanabilir hale geliyor.

 

Tedarikçinizi Değiştirerek %32 Kadar Tasarruf Sağlayabilirsiniz!

Elektrik tedarikçilerini değiştirmek isteyen vatandaşlar 2020 yılında yaklaşık olarak % 17 kadar tasarruf sağlayabilirken bu oran yeni yılda % 32 kadar tasarruf ile sonuçlanabilecek. Tüketicilerin bu anlamda tasarruf sağlamaları adına başvurabilecekleri tedarikçi değişikliği ise yeni yılda çok daha rağbet görmesi bekleniyor. İnternet yolu ile kolaylıkla sağlanabilecek ve güvence altına alınabilecek olan bu tedarikçi değişiklikleri ile birlikte tüketiciler ciddi bir tasarruf içine de girebilmektedirler.

121045-001.jpg

EPDK’nın yaptığı düzenleme ile koronavirüs sebebiyle uzaktan işlemlerin arttığı günümüzde yine elektrik tedarikçisini değiştirmek de uzaktan basit bir şekilde halledilebilir olmaktadır. Vatandaşlar herhangi bir bayiye vb. yere gitmeden halledebilecekleri elektrik tedarikçisi değişimini internet ortamında güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. İnternet yolu ile bu işleme güven duymayan vatandaşlar için çağrı merkezleri de yine bu anlamda hizmet vermeye devam etmekte.

 

Elektrik Tüketicilerinin Bazı Hakları Şöyle!

  • Elektrik tedarikçileri, tüketiciden izinsiz koşulları değiştirememekte veya sebepsiz yere elektrik hizmetlerini durduramamaktadır. Ayrıca sözleşme uzatma için muhakkak tüketicinin onayı gereklidir.
  • EPDK düzenlemesi ile birlikte çileye dönüşen elektrik tedarikçisi değişikliği bu sayede 5 dakika gibi bir sürede bitebilmektedir.
  • Elektrik tedarikçisi ile tüketici arasında yapılan her türlü sözleşme için 14 günlük ücretsiz, koşulsuz ve cayma bedeli hakkı tüketiciye ait olmaktadır.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.