Ekmek Fiyatına Büyük Zam! Vatandaş İsyan Etti!

Ekmek Fiyatına Büyük Zam! Vatandaş İsyan Etti!

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık ekmeğe gelmeyen zam ile birlikte fırıncıların zarar ettiğini ve bu zararın bu şekilde devam edemeyeceğini belirterek ekmek fiyatlarında %16 oranında zam yaptıklarını açıkladı.

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık ekmeğe gelmeyen zam ile birlikte fırıncıların zarar ettiğini ve bu zararın bu şekilde devam edemeyeceğini belirterek ekmek fiyatlarında %16 oranında zam yaptıklarını açıkladı. Yapmış olduğu açıklamasında fırıncı esnafın ekmek fiyatlarından dolayı zor durumda olduğunu ve zararda olduğunu belirtti ocak ayından beri ekmek fiyatlarına zam gelmesi için çalışma yapan, Fırıncılar Odası grubu bu kararın ancak Mart ayı başına alınabildiğini açıkladı ve artık ekmek fiyatının zamlı halinin bugün itibariyle geçerli olduğunu duyurdu.

screenshot-38.jpg

Yapılan toplantıda ekmek fiyatları için %30 oranında zam talep ettiklerini açıklayarak konuşmasına Şöyle devam etti “Son dönem içerisinde un fiyatlarına %50 oranında zam geldi yüzde yüze yakın oranda da mayalara zam geldi. Asgari ücrete gelen zamla birlikte işçilere de en az yüzde 20 zam gelmiş oldu. Fırıncıların bu dönemde para kazanmak yerine zarar etmeye başladı” diye belirtti. Daha fazla bu sürecin devam etmemesi için %45 civarında talep ettikleri zammın ancak yüzde 16 civarında olduğunu ve yapılan bu zamın  bugün itibariyle uygulanmaya başlayacağını açıkladı.

Açıklamalarına “bu zamla dahi fırıncılar kar elde edemeyecekler ancak nefes almalarına biraz olsun yardımcı olur” diye belirtti. Gelen bu zamla birlikte Ankara'da 200 gramı 1,50 lira olan ekmek 1.75 liraya yükseldi. Zam sadece ekmek fiyatında değil diğer ekmek çeşitlerine de getirildi un ve maya  fiyatlarında artış yaşanmadığı sürece bu fiyat üzerinden ekmek satışının gerçekleştirileceği açıklandı. Yapılan  zammın bu kadar az olmasının sebebi salgından kaynaklı olduğunu belirterek en az %30 zam yapılması gerektiğini vurguladı.

Zam Yapıldı

screenshot-39.jpg

Yapmış olduğu açıklamasında fırıncı esnafın ekmek fiyatlarından dolayı zor durumda olduğunu ve zararda olduğunu belirtti ocak ayından beri ekmek fiyatlarına zam gelmesi için çalışma yapan, Fırıncılar Odası grubu bu kararın ancak Mart ayı başına alınabildiğini açıkladı ve artık ekmek fiyatının zamlı halinin bugün itibariyle geçerli olduğunu duyurdu.

Ankara'da satılan ekmekler ve güncellenen fiyatları; Ata ekmeği 200 gram 1.75 Türk lirası, 400 gram kepek ekmeği 3.50 Türk lirası, 200 gram kepek ekmeği 3 lira, 400 gram tam buğday ekmeği 6 lira, 200 gram tam buğday ekmeği 3 lira, 400 gram çavdar ekmeği 6 lira, 200 gram çavdar ekmeği 3 lira, 400 gram köy ekmeği 6 lira, 200 gram köy ekmeği 3 lira, 400 gram Trabzon ekmeği 6 lira, 500 gram rol ekmeği ambalajlı olan 6.75 kuruş, patatesli Afyon ekmeği 50 gram 0.75 kuruş olarak satışa sunuluyor.