Ehliyet ve Kimlik Değişimi İçin Artık Son Günler

Ehliyet ve Kimlik Değişimi İçin Artık Son Günler

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ehliyet ve kimlik yenileme süreci devam ediyor. Yeni ehliyet ve çipli kimlik almayanların yapması gerekenler ise oldukça basit.

İçişleri Bakanlığı’nın 1 Ocak 2017 yılında yayınladığı genelge ile birlikte kimlik kartı, ehliyet ve pasaportlarda değişikliğe gidildi. Eski kimlik kartlarının yerine çipli kimlik kartlarına geçildi. Bugüne kadar 37 milyon vatandaş yeni kimlik kartını edindi. Yeni kimlik kartına geçilmesi için 2023 yılına kadar, yeni ehliyete geçilmesi içinse 2020’nin sonuna kadar süre bulunuyor. Kartlarını yenilemek isteyenlerin yapması gerekenler ise şu şekilde.

headline.jpg

Geçmişte Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gerçekleştirilen kimlik değişimi işlemleri artık Nüfus Müdürlükleri üzerinden yürütülüyor. Kimlik değişimi için yapılması gereken ilk şey randevu almak, randevu işlemlerin başlatılabilmesi için zorunlu tutuluyor. Randevu almak için Alo 199 çağrı hattını veya “randevu.nvi.gov.tr” internet adresini kullanabilirsiniz. Randevu aldığınız ve gitmediğiniz taktirde sistem yeni randevu almanızı 1 ay süreyle engellemektedir. Bundan dolayı eğer randevunuza gidemeyecekseniz, randevunuzu en az yarım saat öncesinden engellemeniz gerekiyor.

Beraberinizde götürmeniz gereken belgeler ise şu şekilde,

-Nüfus Cüzdanı (Nüfus cüzdanı olmayanlar, pasaport, sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, sarı basın kartı, savcı ve hakim kartı, TSK kimlik kartı, öğretmen kartı, avukatlık kimlik kartı’yla da başvuru yapabilirler.)

-22.5 Türk Lirası değişim ücreti ödediğinizi gösteren dekont veya makbuz (değerli kağıt bedeli)

5ac08dd1b699de14acf06d71.jpg

-Değişim ücretinin başvurudan önce ödenmesi gerekmektedir. Ücreti vergi dairelerine, bankalara ve “ivd.gib.gov.tr” adresindeki sanal pos uygulamasıyla ödemek mümkün.

-Boşanmadan dolayı kimlik değiştirmek isteyenlerin başvuru için gerekli belgelerin arasına “boşanmanın kesinleşmiş kararı” belgesini de bulundurması gerekiyor.

-Evlilik akdinden dolayı acil kimlik yenilemesi gerekenlerin, nikah dairelerindeki evraklarını nüfus müdürlüğüne göndermesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.