Edirne’de İçme Suyu Kuyulardan Karşılanmaya Başlandı!

Edirne’de İçme Suyu Kuyulardan Karşılanmaya Başlandı!

Kırklareli’nin Kayalıköy Barajı, Edirne’nin içme suyunu karşılayan en önemli kaynak, ancak diğer barajlarda olduğu Kayalıköy Barajı’nda da doluluk seviyesini son derece düşük.

Trakya bölgesi son 91 yılın en kurak dönemini geçiriyor. Ülkemizin ayçiçeği, buğday ve çeltik üretimi için en önemli noktalardan olan Trakya’da kuraklık iyiden iyiye kendisini hissettiriyor. Bölge üreticileri kuraklığın etkisi ile buğday ve ayçiçeği üretiminde verim kaybı yaşadıklarını aktarıyor. Üreticiler, ürünleri için suluma için kullanılan göletlerinde ve barajların seviyesinin düşük olduğunu, bazı göletlerin ise kuruma noktasına geldiğini vurguluyor.

kirklareli-kayalikoy-baraji-gezilecek-yerler.jpg

Konu hakkında açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürhan, kente içme kuyularından çıkarılan suyun verilmeye başlandığını belirtti, barajlarda kalan su miktarının ise oldukça düşük olduğunu, ilerleyen dönemlerde barajlardaki su seviyesinin yükselmesi için yağış beklediklerini ifade etti.

Barajlardaki Doluluk Oranı Bir Nebze de Olsa Yükseldi!

DSİ’den aktarılan verileri göre Trakya’nın su ihtiyacını karşılayan 14 barajdaki doluluk oranı son yağışlarla birlikte yüzde 20’den yüzde 33’e kadar yükseldi. Edirne’ye içme suyu sağlayan Kayalıköy Barajı’nın doluluk oranı ise sadece yüzde 2 seviyesinde. Barajda nerede su kalmamasından dolayı Edirne’nin içme suyu ihtiyacının Süloğlu Barajı’ndan karşılanmaya başlandığı ifade edildi. Süloğlu Barajı’ndaki doluluk oranı ise yüzde 32 seviyesinde.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin içme suyu ihtiyacının 2017 yılından beri Kayalıköy Barajı’ndan sağlandığını belirtti. Ancak bölgede yaşanan kuraklığın etkisiyle Kayalıköy Barajı’nda su seviyesinin artık tükenme noktasına geldiğini, bundan dolayı yaklaşık 2 aydır kentin su ihtiyacının daha büyük kapasiteye sahip olan Süloğlu Barajı’ndan sağlandığını söyledi. Başkan Gürkan buna ek olarak Paşaçayırı’nda da 12 tane su kuyusu bulunduğunu ve bu kuyuların hepsinin aktif durumda olduğunu ilerleyen dönemlerde 3 yeni su kuyusu daha açacaklarını dile getirdi.

edirne-ye-icme-suyunu-saglayan-kayalikoy-baraji-kurudu-809721-5.jpg

Başkan Gürkan son olarak vatandaşların su kullanımında dikkatli olmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.