Dünyanın Yaşadığı En Büyük Ekonomik Krizler

Dünyanın Yaşadığı En Büyük Ekonomik Krizler

İnsanlar hayatları boyunca bazı dönemlerde parasal sıkıntılar çekebiliyor. Parasal sıkıntıların kaynaklanması ise genellikle piyasanın durumuna bağlı olarak gelişmektedir.

Özellikle küresel çapta yaşanan ekonomik krizler, insanların işsiz kalmasına ve daha da fakirleşmesine neden olmuştur. Krizler sırasında insanlar maddi anlamda büyük sıkıntılar yaşarken fırsatçılar bu dönemleri kazançlı bir şekilde kapatmıştır. Dünyada büyük etkileri olmuş en büyük ekonomik krizleri derledik.

-1929 Büyük Buhranı

1929 yılında başlayan büyük buhran tam 10 yıl boyunca devam etmiştir. Kriz boyunca sayısız insan işsiz kalmış, yoksulluk artmıştır. Kriz sırasında üretim dahi durmuştur. Kara Perşembe olarak bilinen günde elindeki hisseler aşırı şekilde değerlenen bir kişi hisselerini satınca piyasada paniğe neden oldu, bu panikle birlikte piyasa tam anlamıyla dibe vurdu ve 30 milyar dolar yok oldu. Borsanın dibe vurmasının ardından 4 binden fazla banka iflas etti, 17 milyondan fazla insan işsiz kaldı. Piyasada dolaşan paranın bir anda yok olmasının ardından insanlar çağlar öncesine dönerek ‘Değiş-Tokuş’ alışveriş yapmaya başladılar. On binlerce insan da açlık, yetersiz beslenme ve hastalıktan dolayı hayatını kaybetti. Kriz yalnızca Amerika’da etkili olmadı, Amerika kriz ortamından çıkmak için Avrupa ülkelerine vermiş olduğu kredileri geri istedi, ekonomik olarak zor dönemlerden geçen Avrupa ülkelerine bir de Amerika’nın kredilerini geri istemesi eklenince İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya gibi ülkeler ekonomik krize sürüklendi, borsalar tıpkı Amerika’daki gibi ardı ardına çökmeye başladı, 40 milyondan fazla kişi bu dönemde işini kaybetti.

umit-620x350.jpg

-1973 Petrol Krizi

6 Ekim 1973’teki Arap-İsrail savaşının ardından Arap ülkelerinin petrol fiyatlarını yükseltmesinden dolayı meydana gelen krizdir. OAPEC ülkeleri savaşta İsrail’den taraf olan ülkelere petrol satmayacağını açıklar ve hemen ardından OPEC ülkeleri de petrol fiyatlarını yükseltmeye karar verir. Özellikle gelişmiş ülkelerde çarklar petrolle dönmektedir ve böyle bir durumda en çok yarayı onların alacağı kesin bir durumdur. Arap ülkeleri petrol fiyatlarını hem yüzde 17 oranında artırırken hem de üretimleri düşürürler. Portekiz, Hollanda, Güney Afrika gibi ülkeler de petrol ambargosuna dahil edilirler. 17 Mart 1974 tarihinde Libya dışındaki Arap ülkeleri ABD’ye uygulanan petrol ambargosunun sona erdiğini açıklar. Aralık 1974’e gelindiğinde ise kriz tamamen sona erer.

turkiye-petrol-krizleri-nedir.jpg

-2008 Krizi

2008 yılındaAmerika’da düşük gelirli ailelere sağlanan mortgage kredilerinde büyük artış yaşandı. 2000’li yıllarda konut fiyatlarının yükselmesi bankaların düşük gelirli ailelere kredi sağlamasının önünü açmıştı. 2008 yılına gelindiğinde ise konut fiyatları bir anda düşmeye başladı. Konut fiyatlarındaki düşüş Mortgage kredi piyasasının çökmesine neden olmuş, kredi ile ev alan sayısız ailenin iflas etmesine neden olmuş ve bu ailelerin konutlarına el konulması ile sonuçlanmıştı. Yine bu dönemde dünyanın dört yanında bankalar ve sigorta şirketleri iflas etmek zorunda kalmıştır. İşsizlik ve enflasyon ise yükselmiştir.

2008-mortgage-krizi.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.