Dünya'nın 40 Havalı Yer Sıralamasında Türkiye'den De Bir Yer Var..!

Dünya'nın 40 Havalı Yer Sıralamasında Türkiye'den De Bir Yer Var..!

Listelemesi ile Dünyaca ünlü Time Out dergisi koronavirus sebebiyle evlerine hapsolmuş insanların yaşam standartlarına göre 40 havalı yer belirledi. Ve bu listede Türkiye'den de bir semt mevcut.

Listelemesi ile Dünyaca ünlü Time Out dergisi koronavirus sebebiyle evlerine hapsolmuş insanların yaşam standartlarına göre 40 havalı yer belirledi. Ve bu listede Türkiye'den de bir semt mevcut.

Basım sayısıyla neredeyse lider konumda olan Time Out dergisi de coronavirusten nasibini almış, basım yayını aza indirgeyerek dijital baskıya geçiş yapmıştır. Derginin bu ay ki konusu da virüs nedeniyle insanların artık dışa eğimli olmadığı hatta evlerinden çok uzaklaşmadıkları üzerinde durmuştur. Mahallelerinden dışarıya çıkmayan insanların bu buhranlı dönemi nasıl geçirdikleri biraz da oturdukları yere göre değişir.

İşte tam da bu bakış açısı ile Time Out dergisi tüm dünyadaki insanların yaşam alanlarını listeleme yapmıştır. Bu listelemeyi yaparken 38 binden fazla kentli ile anket yapan Time Out dergisi bu sene de 40 havalı semti seçti. Ancak her sene ki kriterleri ile bu sefer ki biraz farklı. Geçtiğimiz dönemlerde daha çok alış veriş, eğlence, yeme içme mekanlarını baz alarak anket yapan dergi bu kez en çok dayanışmanın olduğu yerlere dikkat çekti. 

En Havalı Yer Sıralamasında İlk Sırada Neresi Var?

Time Out dergisinin yaptığı ankete göre Barselona'nın Esquerra de l'Eixample'ı dayanışma konusunda birinci sıraya oturdu. Virüsle mücadelenin başlangıcında tecrit konusunda çok sıkı dayatmalar yaşayan Barselona'da insanlar balkonlara çıkıp şarkı söyleyerek dans edip birbirlerini motive etmişlerdi. 

Abd'de bulunan Los Angeles eyaletinin merkezi olarak bilinen Downtown listede ikinciliğe oturuyor. Siyahîlere yapılan zulümlerde de sessiz kalmayan halk dayanışmada konusunda da bu sırayı hak etmiş.

Üçüncülük ise Hong Kong'un bir zamanlar işçi mahallesi olarak bilinen Sham Shui Po'ya kaldı. Sham Shui Po şimdilerde  Hong Kong'un kültür merkezi haline geldi. Ve tabii ki halk da bunu coşkuyla kutluyor.

Türkiye En Sonlarda Yer Aldı

1.jpg

39. Sıraya gelinecek olursa Türkiye İstanbul'da bulunan muhteşem konumuyla Arnavutköy ile listeye girdi. Halkının neredeyse 19 sene önce yapılması planlanan köprüye karşı birleşmeleri ve sergiledikleri tutum dergi editörlerinin dikkatini çekmiş. Bu listeye girmesindeki önemli bir faktör de tabii ki eşsiz deniz manzarasının hemen kıyısında olmasıdır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.