Dünyadan enteresan 'deprem efsaneleri'

Dünyadan enteresan 'deprem efsaneleri'

Dünya üstündeki farklı kültürlerin depremin meydana gelmesini çeşitli şekillerde açıklamaya gayret ettiği belirtilen "deprem efsaneleri" iiçerisinden 13 tanesi Kızılay üzerinden paylaşıldı:


Dünya üstündeki farklı kültürlerin depremin meydana gelmesini çeşitli şekillerde açıklamaya gayret ettiği belirtilen "deprem efsaneleri" iiçerisinden 13 tanesi Kızılay üzerinden paylaşıldı:

1-001.jpg


"-Hindistan: Dünya, bir kaplumbağa sırtında bulunan dört fil tarafından kontrol edilir. Kaplumbağa bir kobra yılanının üstünde bulunmaktadır. Bu hayvanlardan birisinin hareket etmesiyle dünya sallanır.

-Assam: (Bangladeş Çin Arası bir Ülke) Dünyanın içinde yaşamakta olan bir grup insan bulunuyor. Zaman zaman dünya üstünde hala insanların bulunup bulunmadığını anlamak için yeri sallarlar.
-Meksika: El Diablo-Şeytan dünyanın içerisinde dev yarıklar yapmaktadır. O ve şeytani dostları dünya üzerine çıkmak ve sorun oluşturmak için bu yarıkları kullanmaktadır.
-Rusya (Sibirya)- Dünya, Tuli isminde bir tanrının çektiği kızak üstündedir. Kızağı çekmekte olan köpekler pirelenmektedir. Kaşınmak için duraksadıklarında dünya sallanır.
-Mozambik: Dünya yaşamakta olan bir varlıktır ve aynı zamanda insanlarınkiyle aynı sorunları vardır. Bazen, ateşlenerek hastalanmaktadır ve titrer.
-Yunanistan: Aristo’ya göre kuvvetli, vahşi rüzgarlar tuzağa düşmektedir ve yerin altında oldukça geniş derin mağaralarda bulunmaktadırlar. Kaçak için mücadele edilmektedir. Depremler bu kavganın sonucudur.
-Yeni Zelenda: Dünya, anne karnında genç tanrı olarak bilinen Ru’yu taşır. Her bebeğin yapmış olduğu gibi gerinip, tekmelemeye başlamasıyla depreme neden olur.
-Orta ABD: Kare olarak bilinen dünya 4 köşesinden 4 tanrı ile tutulur. Dünyada nüfus fazlalığı bulunduğuna karar verilmesiyle fazla insandan kurtulmak adına dünyayı devirirler.
-Batı Afrika: Yaşamakta olan bir dev dünyayı kafasında taşımaktadır. Dev genelde oturur ve aynı zamanda doğuya bakar ama kimi zaman bir sarsıntı ile batıya dönerek sonra tekrar doğuya dönmesiyle bu deprem olarak görülmektedir.
-Türkiye: Dünyamız öküzün boynuzları üstünde durur. Öküz kafasını sallamasıyla birlikte deprem olur.
-Doğu Afrika: Dev bir balığın üzerinde bir taş vardır. İnek o taşın üstünde durur ve aynı zamanda dünyayı boynuzlarından her hangi birinde dengede tutar. Bazı zamanlarda ineğin boynuzu kendisini acımaya başlar ve bu durumda dünyayı bir boynuzundan öbürüne yollamaktadır ve deprem olur.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.