Dünya Dönmeyi Bırakırsa Ne Olur?

Dünya Dönmeyi Bırakırsa Ne Olur?

Dünya’nın bir anda dönmeyi bırakırsa neler olur. Her zaman izlediğimiz filmlerden ve dizilerden ve kitaplardan dünyanın sonunun nasıl geleceğini ve neler yaşanacağını elbette merak etmişizdir.

Dünya’nın sonu ile alakalı olarak herkesin farklı bir senaryosu bulunuyordur. Her ne kadar çoğu senaryolar tutarlı olmasada, ilgi çeken senaryolarda bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de bir anda dünyanın dönmeyi bırakmasıdır.

5d358e70c03c0e2354c96929.jpg

Peki dünya dönmeyi bir anda bırakırsa neler olur hep birlikte görelim.

-Dünya saatte 105 bin 444 km hızla dönüyor, dünya bir anda durursa momentumun etkisinden dolayı tüm nesneler bir anda savrulmaya başlayacak. Dünya üzerinde bulunan tüm nesneler dönüş hızının bir anda kesilmesi ile birlikte yerlerinden kopacaktır.

-Çok yüksek dalgalar ile birlikte oluşacak olan gelgitler. Dönüş hızının aniden kesilmesi ile birlikte denizler bir anda harekete geçerek, kıyı kentleri resmen yer yüzünden silinecek. Ve daha öncesinde görülmemiş tsunami gerçekleşecek.

-Fırtınalar ve rüzgarlar, rüzgarlar saatte 2000 km/sa hızla hareket edecek çok kısa süreler içinde tüm dünyayı dolanacak, bu da rüzgarların daha kuvvetli bir şekilde fırtınaya dönüşmesine neden olacak.

352279.jpg

-Yeni bir kıta oluşumu, dünya üzerinde tüm su 2 okyanusta toplanacak, tüm kıtalar birleşecek ve ana kıta oluşacak. Santrifüj kuvvetinden dolayı Kuzey ve Güney Kutupları’nda iki yeni okyanus oluşacak, tüm kıtaların birleşmesi ile ekvator bölgesinde yeni bir kara oluşacak. Dünya tek bir kıta olacak.

300-milyon-yil-once-dunya-tek-kitaydi-iddiasi-12845032-amp.jpg

-Depremler, kasırgalar başlayacak. Dünya’nın kinetik kuvveti ve momentumu, gezegenin çekirdeğinin harekete geçmesine neden olacak. Tüm dünyada depremler, kasırgalar ve volkanik patlamalar oluşacak.

-Dünya’nın şekli değişecek. Dünya’nın geoid olarak adlandırılan şekli değişecek ve tamamen bir küre halini alacak.

-Dünya’nın bir yarısı Antartika kadar soğuk olacak, diğer yarısı ise çöller kadar sıcak olacak. Dünya artık güneş etrafından dönmeyi bıraktığı için, güneşe karşı olan tarafı çöl kadar sıcak olacak. Diğer taraf ise güneş almadığından dolayı buz gibi soğuyacak. 6 ay gündüz ve 6 ay gece yaşanacak.

-Radyasyondan koruyan manyetik alan ortadan kalkacak, gezenin hareketi oluşan manyetik alan ortadan kalkacak ve güneşin radyasyon ve yakıcı etkilerinden koruyan duvar ortadan kalkacak.

unnamed.jpg

 

-Tüm olayların ardından hayatta kalmayı başaran insanlar ise yer altında yaşamaya başlayacak. Dış dünyada radyasyon ve sert hava koşullarından dolayı insanlar altına taşınacak ve yer altı şehirleri kurulacak.

-Ay dünyanın durması ile birlikte kademeli olarak yavaşlayacak dünyaya çarpacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum