Dizel ve Benzinli Araç Dönemi Sona Eriyor

Dizel ve Benzinli Araç Dönemi Sona Eriyor

İngiltere’de 2030 yılından itibaren dizel ve benzinli araçların yasaklanacağı açıklandı.

Financial Times’da yer alan bilgiye göre İngiltere’de 2030 yılından itibaren yeni üretim dizel ve benzinli araçların üretimine ve kullanılmasına izin verilmeyecek. Yani 2030 yılından itibaren İngiltere dizel ve benzinli araçları yasaklıyor.

45610900-303.jpg

İlerleyen haftalarda İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın düşük karbonlu ekonomiye geçiş için açıklama yapması bekleniyor. Johnson’ın, İngiltere’deki geniş çaplı enerji incelemesinin ardından ülkede elektrikli araç kullanılmasını desteklemek yönünde açıklamalar yapacağı, ayrıca hükümetin çevreci girişimler için ayrılan fonu 500 milyon sterline çıkarması da beklentilerin arasında.

Bu fonun desteklenmesinin amaçlarından bir tanesi, ülke genelindeki otoyollarda hızlı şarj noktası kurulabilmesini sağlamak. Fon gelecek yıldan itibaren kullanılma alınacak ve benzin istasyonları gibi elektrikli araçların için de hızlı şarj noktalarının arttırılması için kullanılacak.

İngiltere’de Başbakan Johnson, daha önceki açıklamalarında ülkede dizel ve benzinli araç kullanımının yasaklanmasını 2045 olarak öngördüklerini açıklamıştı. Ancak ardından gelen açıklamalarda bu zaman dilimi geriye çekildi ve 2035 yılında İngiltere genelinde elektrikli araç haricindeki diğer araçların kullanımının yasaklanacağı duyuruldu. Lakin Financial Times’da yer alan son bilgilere göre ise İngiltere süreyi daha da erkene çekere 2030 yılına aldı. Bu tarihten itibaren yeni üretim ve kullanımda olan dizel ve benzinli araçların yasaklanacağını açıkladı.

1999987-620x410.jpg

Bu değişikliğinin amacının ise İngiltere’nin elektrikli araç üretimindeki pazar payını arttırmak olduğu ifade ediliyor. Rekabetin arttırılması için sürenin öne çekildiği iddiaları da bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum