Diyanet: Evlenme şartıyla birbirinizi mahrem yerlerinize bakın!

Diyanet: Evlenme şartıyla birbirinizi mahrem yerlerinize bakın!

Diyanet, korona virüs salgını sonrasında erişime açtığı dijital kitaplarında, evlenme amacında olan bireylerin, birbirlerinin mahrem yerine ‘fikir verecek ölçüde’ bakabileceğini açıkladı.

 

Diyanet, korona virüs salgını sonrasında erişime açtığı dijital kitaplarında, evlenme amacında olan bireylerin, birbirlerinin mahrem yerine ‘fikir verecek ölçüde’ bakabileceğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yıllık maliyeti 5 milyon Türk lirası olan dijital yayın arşivini halka açtı. Diyanet’in paylaştığı dijital arşiv ise oldukça dikkat çekti. Arşivde yer alan kitaplardaki açıklamalar, sosyal medyanın da gündemine düştü.

Kurumun ‘’Kadın ve Aile’’ kitaplığında yer alan, ‘’Aile Hayatımız’’ adlı kitapta, evlenme amacında olan kişilerin, birbirlerinin mahrem yerlerine bakabileceğini tavsiye etti. ‘Mahremiyet Bilinci’ adlı kitapta da sosyal medya kullanımının, ‘’teşhir etme isteği’’ iddia edildi.

diyanetin-19-bin-500-adet-el-yazma-eseri-dijital-ortamda-h1558690024-749505-001.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olan kitaplar dijital arşiv üzerinden paylaşıldı. Bunun yanı sıra kitaplar, hali hazırda satılıyor. 2015 basımlı ‘Aile Hayatı’ isimli kitapta, yazılan açıklama oldukça dikkat çekti. Açıklamaya bakıldığında, evlilik amacı olmayan kişilerin birbirlerinin mahrem yerlerine bakmalarının haram olduğu belirtildi. Evlilik niyeti olan kişilerinde ‘belli sınırlamalarla mahrem yerlere bakabileceği’ açıklandı. Kitapta, evlilik maksadı olmayan kişilerin ise ‘haddi aşmaması’ gerektiğini belirtti ve şunlara yer verdi:

“Taraflar birbirlerinin fizikleri hakkında fikir verecek yerlere bakabilirler. Evliliğin asıl maksadı cinsellik olmadığına göre, görme konusunda haddi aşmak da doğru değildir. Bu iş, yakınlarında üçüncü kişilerin bulunduğu ortamlarda yapılmalıdır.”

k-09184445-5b694a3ebf49c212d0a9cda6-001.jpg​​​​​​​

Teşhir Etme İsteği

Birgün Gazetesi’nden Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Diyanet, ‘Sorularla Mahremiyet Bilinci’ isimli kitabında, sosyal medya platformlarının fazla kullanılması durumunda bireylerde ‘teşhir etme isteği’ oluşturduğunu savundu.  Söz konusu kitapta, sosyal medyayı yoğun kullanan insanların mahremiyet duygularının da baskıladığı öne sürüldü.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.