Deprem Sonrası Çirkin Paylaşımlar Yapanlar Tespit Edildi!

Deprem Sonrası Çirkin Paylaşımlar Yapanlar Tespit Edildi!

halkı birbirine düşürme suçuna bulaşan bazı kullanıcılar için Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamalarda bulundu.

 

 

İzmir’de yaşanan depremin artçıları devam ederken, bölge halkı evlerine girmeye korkarken ve virüs korkusu da bir yandan insanları zorlamaya devam ettiği bu süreçte bazı sosyal medya kullanıcılarının çirkin paylaşımları diğer insanları adeta sinir krizine soktu. Yaşanan acı durumun vehametini bilmeden yaptıkları paylaşımlarla hem depremzede insanları kötü hissettirirken, hem de halkı birbirine düşürme suçuna bulaşan bazı kullanıcılar için Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamalarda bulundu.

 

Van depremi sonrasında da bazı kullanıcılar bölge halkına kötü sözler sarf etmiş ve adeta depreme sevindiklerini göstermişlerdi. Son yaşanan acı İzmir depreminde de insanlar hala göçük altında yaşam savaşı verirken, bazı sosyal medya kullanıcıları çirkin paylaşımlar ile diğer insanları yaralamaya başladı. Diğer sosyal medya kullanıcıları tarafından sert tepkiler ile karşılaşan çirkin paylaşım yapan kullanıcılar için harekete geçen Emniyet Genel Müdürlüğü, siber suçlarla mücadele ekibinin görevi başında olduğunu belirtti.

 

6 Kullanıcı Tespit Edildi

resized-5ef6d-7c9d220bmansetc113.jpg

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; deprem üzerinden bölge halkına aşağılayıcı sözler sarf eden paylaşım sahiplerinden 6 kullanıcının tespit edildiği açıklandı. En kısa sürede gerekli işlemlerin yerine getirileceğini ifade eden müdürlük 7/24 çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.

 

Diğer kullanıcıların sert tepkileri ile karşılaşan çirkin paylaşımlara dair Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklama ise şöyle; “Siber suçlarla mücadele ekibimiz 7/24 internet ortamında devriye faaliyetleri ile çalışmalarını yürütmektedir. Yürütülen devriye çalışmaları neticesinde İzmir ve çevre illerde hissedilen depreme maruz kalan bölge halkına karşı aşağılayıcı paylaşımlar tespit edilmiştir. Bölge halkına karşı aşağılayıcı paylaşım yapılan 20 paylaşım tespit edilmiş olup bu paylaşımları yapan 6 kullanıcının tespiti yapılmıştır. Tespit edilenlerin gerekli adli mercilere intikal ettirilmesi en kısa sürede işleme sokulacak olup, diğer hesapların tespiti için de gerekli çalışmaların devam edeceği kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan bu açıklama üzerine birçok kullanıcı destek mesajlarında bulunurken, çirkin paylaşım yapan hesaplar ise kendilerini gizleyerek kaçma girişiminde bulundu. Çalışmalarına devam eden siber suçlarla mücadele ekibi en kısa zamanda diğer çirkin paylaşım sahibi kullanıcıları da tespit etmesi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda Van’da yaşanan 7,2 şiddetindeki deprem sonrası da böyle çirkin paylaşımlar yapılmış ve yine diğer kullanıcılar bu kişileri sert sözlerle eleştirmişti. İzmir depremi ile bir kez daha gündeme gelen bu kötü niyetli kullanıcılar için ilerleyen günlerde daha etkili bir mücadele şeklinin ortaya konması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.