Deprem Korkusu Nasıl Yenilir?

Ülkemizin çoğu bölgesi deprem kuşağında yer almaktadır. Geçmişten günümüze, tarihsel süreç içerisinde deprem yaşamış ve sıklıkla yaşayan Türkiye, depreme bağlı olarak psikolojik rahatsızlıkların da rastlanabildiği bir deprem ülkesidir.

Ülkemizin çoğu bölgesi deprem kuşağında yer almaktadır. Geçmişten günümüze, tarihsel süreç içerisinde deprem yaşamış ve sıklıkla yaşayan Türkiye, depreme bağlı olarak psikolojik rahatsızlıkların da rastlanabildiği bir deprem ülkesidir.

Depreme tanıklık eden kimseler, panik bozuklukları ve anksiyete gibi hastalıklar ile mücadele içerisine girebilmektedir. Buna bağlı olarak sıklıkla meydana gelen deprem korkusu ise bu korkunun nasıl yenilebileceğini dair soruların sorulmasına neden olmaktadır.

Deprem Korkusu

Depremden korkusu yaşamak oldukça normal bir durumdur. Yıkıcı etkilere sahip olan depremler, ölüm ve yaralanmalar ile sonuçlanabildiği gibi paniğe ve stres bozukluğuna de yol açabilmektedir. Sıklıkla görülen ve yıkıcı etkileriyle bilinen doğa olayı olan deprem, gerekli önlemlerin alındığı ölçüde ölümcül sonuçlar doğurmamaktadır. Temeli sağlam binaların ve bu binalarda kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak yapılan inşaat işlemleri sayesinde, depremden korunmak son derece mümkündür.

Deprem Korkusunu Yenebilmek

Yaşam alanınıza ya da iş alanınıza güven duymanız, deprem korkunuzu yemenize yardımcı olmaktadır. Yaşam alanınızın yer aldığı binanın sağlamlığı hakkında şüpheler duyuyorsanız, binanızın sağlamlığının test edilmesini talep edebilirsiniz. Bunun dışında, sağlam olduğuna dair bilginiz ve emin olduğunuz bir binaya da yerleşebilirsiniz.

Depremin, sizi yalnızca yaşam alanınızda yakalayacağı fikrine kapılmamanız gerekir. Çalışma ortamınızda, okulda, dışarıda ya da yakınlarınızı ziyaret ettiğiniz bir alanda da depremi yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda önlem almak için deprem konusunda mutlaka bilinç sahibi olmanız gerekmektedir.

Deprem konusunda birçok seminerlere katılabilir ve bu konu ile ilgili eğitimler alabilirsiniz. Eğitim almanız ve deprem konusunda daha da bilinç sahibi olmanız, depreme karşı bilgilerinizi güçlendirecek ve bununla beraber psikolojik olarak da daha güçlü olmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte eğitimler, acil durumlarla karşı karşıya kaldığınızda stres seviyenizi kontrol altında tutmayı ve korku ile panik hali ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Deprem Korkusunun Önüne Geçmek ve Deprem Önlemleri Almak

Deprem korkusunu nasıl yenebileceğinize dair sıklıkla sorular soruyorsanız, ilk olarak deprem ile ilgili önlemler almaya özen göstermelisiniz. Alacağınız önlemlere acil durum çantası hazırlamakla ve ilk yardım eğitimi almakla başlayabilirsiniz. Deprem adına önlemler almak, deprem korkunuzun önüne geçmenizde yardımcı olacaktır.

Deprem konusunda eğitimler görmek ve bu konu ile ilgili eğitimler alarak bilinçlenmek, deprem korkusunu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Eğitimler sayesinde, acil durumlarla karşı karşıya kalmanız halinde hem kendinize hem de insanlara yardım etme şansına da sahip olabilirsiniz.

Panik ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklara sahipseniz, uzman desteğinize başvurmanız önerilmektedir. Yapılacak tedaviler ile yaşadığınız sağlık sorunlarından kurtulabilir, sağlam bir psikoloji ile korkularınızın üstesinden gelebilirsiniz. Unutmayın ki; afetler için önem alınabilir. İnsanlara zarar veren etken doğal afetler olduğu kadar insanın kendisidir. Panik ve korku hali, doğal afetlerden daha tehlikelidir.