Dask Nedir? Dask Zorunlu mu?

Dask Nedir? Dask Zorunlu mu?

Dask, özellikle Ağustos 1999 depreminin yıkıcı etkileri karşısında hem devlet hem halk bilinçlenmesi sayesiyle devlet tarafından kurulan kamu kuruluşudur.

Dask, özellikle Ağustos 1999 depreminin yıkıcı etkileri karşısında hem devlet hem halk bilinçlenmesi sayesiyle devlet tarafından kurulan kamu kuruluşudur. Aralık 1999’da kurulan Dask’ın açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu olarak bilinmektedir. Dask’ın amacı zorunlu deprem sigortasını yapmak, takip etmek ve yönetmektir. Dask, zorunlu deprem sigortası ile depremden kaynaklı yıkıcı sonuçların maddi zararını nakit olarak ödemektedir.

Dask’a Nasıl Başvuru Yapılır?

Dask başvurusu yapabilmek için tüm sigorta acentelerine ya da banka şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Dask fiyatları sabittir. Gittiğiniz acenteye göre değişiklik arz edemez. İstenilen belge ve evrakları eksiksiz bir şekilde toparlayıp en yakın istediğiniz bir banka ya da acente şubesinden başvuru yapabilirsiniz.

Dask İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı
  • İletişim bilgileri (adres, telefon)
  • Vergi kimlik numarası
  • Sigorta yapılacak olan binanın açık adresi
  • Sigorta yapılacak binanın tapu bilgisi
  • Sigorta yapılacak binanın yaşı ve yapı şekli
  • Sigorta yapılacak binanın kat sayısı ve hasar durumu
  • Sigorta yapılacak binanın brüt yüzölçümü
  • Sigorta yapılacak binanın kullanım şekli

Dask’ın Kapsamı

Dask, deprem sonucunda ortaya çıkan maddi kayıpları karşılamaya yönelik oluşturulmuş olan bir sigorta sistemidir. Zorunlu deprem sigortası olarak geçen bu poliçenin, depremin dolaylı olarak neden olduğu yangın, tsunami gibi durumlarda bunlardan kaynaklı tüm maddi zararlar Dask kapsamına girmektedir. Bunun yanı sıra bina içindeki eşyaların zararı zorunlu deprem sigortası kapsamı içerisinde değildir.  Zorunlu deprem sigortası, konuttaki tüm hasarları kapsamaz. Eğer evinizin değerinin zorunlu deprem sigortasının karşıladığından daha fazla olduğunu düşünüyorsanız sigorta şirketlerinden kalan kısımlara sigorta yaptırılabilir. Zorunlu deprem sigortası, binanın bulunduğu arsayı değil sadece binayı kapsamaktadır.  Apartman içindeki ortak kullanım alanları (merdiven, asansör, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, çatılar, sahanlıklar, koridorlar vs.) zorunlu deprem sigortasının kapsamı içine girmektedir. Olası bir deprem sonrasında hasarın tamamını zorunlu deprem sigortasından ancak bina yıkılırsa alabilirsiniz. Zorunlu deprem sigortasının %2 muafiyeti bulunmaktadır.

Dask Zorunlu mu?

Zorunlu deprem sigortası, tüm binalar için zorunludur. Ülkemizin bir afet bölgesi olmasından dolayı bu tarz zorunluluklar gereklidir. Köy yerleşkesi için zorunlu deprem sigortası kapsamı dışındadır çünkü belediye sınırları içinde yer almaz. Ticari amaç ile kullanılan binalar için zorunlu deprem sigortasının dışında tutulur fakat bir istisna vardır. Tek kat dükkanlar zorunlu deprem sigortası yaptırmak zorundadır. Zorunlu deprem sigortasını yaptırmayıp özel sigorta şirketlerinden deprem sigortası yapılamamaktadır.

Mülkiyet hakkı kimde ise o kişinin zorunlu deprem sigortası yaptırması gerekmektedir. Kiracılar için böyle bir sigorta zorunluluğu yoktur.

Eğer zorunlu deprem sigortasını yaptırmaz iseniz konutunuzu herhangi bir şekilde satamazsınız ya da kiralayamazsınız.

Zorunlu Deprem Sigortası Primleri

Konutun bulunduğu bölgenin deprem derecesi, konutun sahip olduğu metrekareye ve yapı tarzına bağlı olmak üzere zorunlu deprem sigorta primleri değişiklik göstermektedir. Bu etkenlere bağlı olarak birim maliyetler her yıl devlet tarafından belirlenir. Poliçe hesaplamalarını, Dask’ın resmi web sitesi üzerinden yapabilir ve iletişim numaralarıyla danışmanlık alabilirsiniz. Bilgi almak hem can güvenliği açısından yararlı olacaktır hem de mal güvenliğinizi korumuş olacaksınız.

Zorunlu Deprem Sigortası Süresi

Zorunlu deprem sigortasının süresi bir yıldır. Her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Olası bir deprem sonrasında binanın hasar ihbarı için Dask’a bildirim yapmak gereklidir. Bunun için öncelikle ALO DASK 125 hattını, Dask’ın resmi web sitesi üzerinden ‘çevrimiçi hasar işlemleri’ linkinden ya da zorunlu deprem sigortası için başvurduğunuz şubeyle iletişime geçebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.